DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Akciğerlerinizin iyi çalışmadığına dair 8 işaret

Solunum sistemine ait ve yaşamın vazgeçilmezi olan akciğerlerin temel görevi, vücuttaki oksijenin dağıtılmasına yardımcı olmaktır. Bu organlar etkilendiğinde tüm organizma zarar görebilir. İşte akciğerlerinizin ağrı çektiğini gösterebilecek 8 işaret.

05.01.2021 16:07:29

Solunum sistemine ait ve yaşamın vazgeçilmezi olan akciğerlerin temel görevi, vücuttaki oksijenin dağıtılmasına yardımcı olmaktır. Bu organlar etkilendiğinde tüm organizma zarar görebilir. Astım, bronşit, alerji, kanser, bronşlarımızın düşmanları çoktur. 

İşte akciğerlerinizin ağrı çektiğini gösterebilecek 8 işaret. 

Sigara içmek, kirlilik, küf, kimyasalların solunması, birçok faktörün solunum sistemimizi etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, bir akciğer rahatsızlığının belirtilerini bilmek faydalı olabilir. Bir kontrol yapalım.

Akciğer hastalıkları nelerdir?

Akciğer hastalıkları hakkında konuştuğumuzda, bu organı etkileyebilecek sayısız duruma atıfta bulunuyoruz. Bunlar arasında astım, kronik bir durum, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), esasen akciğer kanseri gibi sigara içmeye bağlı, hatta bir akciğer hastalığı solunum fonksiyonunu önemli ölçüde etkilediğinde uzun vadede solunum yetmezliği bulunur.

Akciğerlerinizin incindiğini gösteren 8 işaret

a.akcig

Bazen, mutlaka açıklayamayacağımız bir solunum rahatsızlığı hissederiz. Akciğer hastalığının uyarıcı belirtilerini bilmek, bu nedenle, zamanında hareket etmek ve de komplikasyonlara yol açmadan önce bir doktora danışmak faydalı olabilir. Konuyla ilgili bir makalede, Amerikan Akciğer Derneği, dikkate alınması gereken farklı semptomları gözden geçiriyor. 

1. Kronik öksürük

8 hafta veya daha uzun süren öksürük, kronik öksürük olarak kabul edilir. Bu belirti genellikle solunum sisteminin bir durumdan muzdarip olduğunun erken bir işaretidir.

2. Açıklanamayan nefes darlığı

Fiziksel egzersizden veya ağır efordan sonra nefes darlığı normaldir. Bununla birlikte, bazen ikincisi belirli bir sebep olmadan gerçekleşir. Durum böyleyse, özellikle çok az çaba gerektiren faaliyetler için tıbbi konsültasyon şiddetle tavsiye edilir. Nefes darlığı durumunda, bazı doğal ilaçlar size yardımcı olabilir.

3 Kan Öksürmek

Kanın varlığı, özellikle balgam söz konusu olduğunda ciddiye alınması gereken bir işarettir. Hemen doktora danışılması gerekiyor. Teşhis ancak hastayla görüşülerek konulabilir.

4. Kalıcı salgılar

sifflements

Amerikan Akciğer Derneği'nin açıkladığı gibi, mukus, bir enfeksiyona veya tahriş ediciye yanıt olarak solunum yollarından salgılanır. Durum kısa sürdüğünde, uygun tedaviler onu düzeltmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, üretimi devam ettiğinde ve bir aydan fazla sürdüğünde, daha ciddi bir akciğer bozukluğuna işaret edebilir.

5. Hırıltı

Hırıltı, hava yollarının daraldığını veya kısmen tıkandığını gösterebilir. Akciğer tıbbı ve yoğun bakım uzmanı olan Dr. Noah Lechtzin, MSD Kılavuzu makalesinde, bu daralmanın tek bir yerde, hava yollarına yerleşmiş yabancı bir cismin sonucu olabileceğini açıklıyor. 

6. Nefes almada güçlük

difficultesarespirer

Nefes darlığı gibi, nefes almada zorluk da bir akciğer sorununa işaret edebilir. Örneğin bir makalede, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, “solunum rahatsızlığına neden olabilen akciğerlerin ve solunum yollarının tıkanmasıyla sonuçlanan bir hastalıktır” deniyor.

7. Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı veya bir şeyin göğsünüze baskı yaptığı hissi, bir akciğer rahatsızlığı ile ilişkili olabilir. Ancak bu tek olası teşhis değildir. Göğüs ağrısı ciddiye alınması gereken bir işarettir; çünkü pnömoni, pnömotoraks, perikardit, kalp krizi, pulmoner emboli veya aort diseksiyonunu gösterebilir.

Bu son dördü, “acil veya potansiyel ciddiyetleri nedeniyle” dört kardiyovasküler acil durum olarak kabul edilen Fransız Kardiyoloji Derneği'nin kendi sitesinde altını çiziyor .

8. Baldır ağrısı

Egzersiz sonrası bir kramp veya vücut ağrıları ile ilişkili olmadığında, baldır ağrısı, venöz tromboz olarak da adlandırılan bir flebit belirtisi olabilir.

Yukarıda saydığımız bu semptomlardan biri veya daha fazlası hakkında şüpheniz varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Kaynak: Santeplusmag

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş