DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AK Parti'nin Malatya mitingi

AK Parti'nin Malatya mitingi

7 Yıl Önce
2015-05-28 21:47:57
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gelirken buraya arkadaşlarıma talimat verdim, Tarım Bakanımıza, Maliye Bakanımıza, Başbakanlık Müsteşarlığına. İnşallah, dondan zarar gören her kayısı üreticisinin zararı karşılanacak, afet ve dondan. Daha bitmedi, kayısı ile ilgili bir müjdem daha var. Gelirken Ekonomi Bakanımızla da konuştum. Bundan sonra incir ve üzüm gibi kayısıya da ihracat desteği veriyoruz. Hem yaş kayısıya hem kuru kayısıya" dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya mitinginde, Sivas-Malatya-Elazığ hattında hızlı treni inşa edeceklerini bildirdi.

Yeni Malatyaspor'un şampiyonluğunu ve Birinci Lig'e yükselmesini tebrik eden Davutoğlu, "Gelirken yeni stadyumu da gördüm. Yakından takip ediyoruz. İnşallah 3 bin kişilik Malatyaspor'a yakışır stadyumu da en kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Gelirken buraya arkadaşlarıma talimat verdim, Tarım Bakanımıza, Maliye Bakanımıza, Başbakanlık Müsteşarlığına. İnşallah, dondan zarar gören her kayısı üreticisinin zararı karşılanacak, afet ve dondan. Daha bitmedi, kayısı ile ilgili bir müjdem daha var. Gelirken Ekonomi Bakanımızla da konuştum. Bundan sonra incir ve üzüm gibi kayısıya da ihracat desteği veriyoruz. Hem yaş kayısıya hem kuru kayısıya."

Malatya'yı "şifa diyarı" yapacaklarını ifade eden Davutoğlu, "Belki de dünyada belki de örneği olamayacak şekilde, karaciğer nakil hastanesi, onkoloji hastanesi yapıyoruz. Battalgazi'ye yeni bir hastane yapacağız" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, gençliğe hitap ederek, şöyle konuştu:

"Eski Türkiye'yi görmediniz çoğunuz ama bilin ki eski Türkiye'de gençler baskı altındaydı. Karakola gidemezlerdi korkudan, işkence göreceğiz diye. Fikir beyan edemezlerdi 28 Şubat'ta ama şimdi her yerde başı dik bir gençliğimiz var. Gençlerle daha çok yol yürüyeceğiz. Beraber yürümeye hazır mısınız? Yeni Türkiye'yi kurmaya hazır mısınız? Özgürlüklerin olduğu, kimsenin baskı görmediği, kimsenin etnik ve mezhebi ayrım yapmadığı, darbelerin, vesayetçilerin olmadığı yeni Türkiye'ye hazır mısınız?"

Muhalefetin 12 yıllık defteri kapatıp, "eski Türkiye"ye dönme çağrısı yaptığını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kim bunlar? CHP. Tek parti zihniyeti. 'Diyanet'i kapatalım' diyor. HDP, aynen CHP'nin tek parti zihniyetini Kürt kardeşlerimize uygulamaya kalkıyor. O da diyor ki 'Doğru, Diyanet'i kapatalım'. Bu ırkçılara, tarih düşmanlarına ders verecek miyiz? Aramızdaki fark şu. Bu benim 67. mitingim. 81 vilayete de gidiyorum. Var mı başka babayiğit 81 vilayete de giden? Hani MHP milliyetçiydi, 81 ile gidiyor mu? Peki CHP halkçıydı, 81 vilayete gitmeye yüreği var mı Kılıçdaroğlu'nun? Hani HDP 'halkların demokrasisi' diyor, peki 81 vilayete gidebiliyor mu?"

Davutoğlu, muhalefetin 'biz' ifadesinin belli bir etnik ya da mezhepsel toplumu kast ettiğini belirterek, "Biz ise 'biz' dediğimizde 78 milyonu kastediyoruz. Eğer bir gün bir an dahi, bir saniye dahi vatandaşımı ayırdedersem aldığım nefes haram olsun" diye konuştu.

-"Üç tane paralel var"

MHP, CHP ve HDP'nin seçim ittifakı yaptığını söyleyen Davutoğlu, "Öbür tarafta bütün bu planları arkada paralelciler koordine ediyor. Pensilvanya haber gönderiyor, paralelciler Diyarbakır'da HDP'lilerle buluşuyor. MHP'lilerle buluşuyor. CHP'lilerle görüşüyor. Şimdi görünüşte karşımızda 3 parti var. CHP, MHP, HDP ama üç tane paralel var. Bir, Pensilvanya paraleli. İki, Kandil paraleli. Üç, DHKP/C paraleli. Terör örgütü bunlar. Bakıyorsunuz demokratik mücadele vermesi gereken partiler, bunlara tavır koyamıyorlar" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Allah birliğimizi, kardeşliğimizi edebi kılsın. Bizi bölmek isteyenlere karşı bu al bayrağın gölgesinde ebediyen yaşatsın. Tekbirleri bu semalardan indiren o tek parti zihniyeti CHP'ye fırsat vermesin. 'Allah Türkçe bilmiyor mu?' diye dinimize neredeyse hakaret eden, 'Taksim Kabe'mizdir' diyen cahillere bu millet hesap sormaz mı? Allah her dili bilir ama Allah en doğru dilin gönül dili olduğunu söylüyor bize. Gönülden bağlı mıyız? Güzel Türkçemizle güzel Kürtçemizle güzel Arapçamızla güzel Boşnakçamızla dünyanın her diliyle 'biz kardeşiz' diyor muyuz?"

- Mitingden notlar

Davutoğlu, mitinge eşi Sare Davutoğlu ile katıldı.

Vatandaşları, Sare Davutoğlu ile miting alanında kurulan platformdan selamlayan Başbakan Davutoğlu, halkın sevgi gösterisiyle karşılandı.

Başbakan Davutoğlu'nun yaklaşık 1 saat süren konuşması, zaman zaman "Malatya seninle gurur duyuyor" şeklindeki sloganla kesildi.

Davutoğlu, konuşmasının ardından, platforma davet edilen AK Parti Malatya milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

Mitinge, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcılar Mehmet Ali Şahin ve Öznur Çalık ile AK Parti Malatya milletvekilleri ve milletvekili adayları da katıldı.

Mitingde, vatandaşlara karanfil de dağıtan Davutoğlu, küçük bir bebeği platformda kucağına alarak sevdi.

Vatandaşların, miting programının sona ermesine rağmen alanda beklemeye devam ettiğini görmesi üzerine, Davutoğlu, "Malatyalılar ayrılmıyorsunuz, kalacak mıyız yani? Allah'ına gurban Malatya, Allah'ına gurban" dedi.

Yarın da Van ve Kayseri'de miting programları olduğunu belirten Davutoğlu, "Van ve Kayseri'ye gitmeyecek olsaydık, bu gece burada kalır sizinle sabaha kadar halleşirdik ama millete söz verdik; 81 vilayete gideceğiz ve inşallah hep beraber 7 Haziran destanı için çalışırken yorulmak yok, durmak yola devam" diye konuştu.

Miting alanında, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafının yer aldığı "Sen Özgürsün Kardeşim", Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun fotoğrafının bulunduğu "Allah'ına gurban" ve "Biz seninle Nemrutlar karşısında İbrahim, firavunlar karşısında Musa olmaya hazırız" yazılı pankartlar asıldı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

m.osmanoğlu

Bize İngiliz adamı değil, DAVA adamı lazım

Görüş Bildir Bizimle Paylaş