DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

03.06.2015 13:26:59
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de ekonomik manada "barutun" bitmemesi, ekonominin bu süratle büyümeye devam etmesi için en önemli şartın, istikrarın sürmesi olduğunu söyledi.

Sapanca ilçesindeki bir tesiste Sakarya Genç Girişimciler ve İş Adamları Derneği üyeleriyle bir araya gelen İslam, bir ülkenin kalkınması için sivil toplum kuruluşlarının yükselmesi ve hayırlı işler yapmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Genç girişimcilerin bir ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarına destek vermesinin ülkelerin ve şehirlerin gelişmesi açısından önemine değinen İslam, "Hem Sakarya'mızda hem de Türkiye'mizde son 13 yılda bu uyumu yakaladığımız için son derece memnunuz. Çünkü Türkiye'de son 13 yıl içerisinde yaşanan ekonomik gelişmeleri, istikrarı en iyi hisseden, bilen, faydasını gören yatırımcı, işletmeci, iş adamları ve girişimciler sizlersiniz" diye konuştu.

Bakan İslam, ülkede istikrarın devam etmesi gerektiğini vurgulayarak istikrar olmadan ekonominin yükselmesi ya da ekonominin herhangi bir yere varmasının mümkün olmadığını dünya ve Türkiye'deki tecrübelerden bildiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin şu anda dünyanın en büyük 18. ekonomisi olduğunu, 2023 hedefinin ise ilk 10 olduğunu hatırlatan İslam, bunun için plan ve programları yaptıklarını anlattı.

- "Ekonomik büyümenin sürmesi için istikrar şart"

İslam, bütün bu gelişmelerin ihtiyacı olan tek ana unsurun, siyasi, ekonomik ve demokratik istikrarın devam etmesi olduğuna işaret ederek, "Bir hikaye vardır. Ordu yenilmiş, nazırı çağrılmış, 'sebebi neydi?' diye sormuşlar. 'Efendim çok sebep var' demiş. 'Birincisini söyle' demişler. 'Barut bitti' demiş. 'O zaman başka sebebe ihtiyaç yok' demiş, soruyu soranlar. Hakikaten bu da öyle bir gerekçe. Türkiye'de ekonomik manada barutun bitmemesi, ekonominin bu süratle büyümeye devam etmesi için en önemli şart, istikrarın sürmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

"Gökleri ve yıldızları indirip ayaklar altına sereceğini" vadeden pek çok siyasi partinin seçim çalışmaları yürüttüğünü aktaran Bakan İslam, şöyle konuştu:

"Bunları bir noktaya kadar saygıyla dinlemeye çalışıyoruz. Bir vaadi dillendirebilmeniz için yapacağınız bir fizibilite, asgariden bir yıl sürer. Bir projeyi açıklarsınız, 3 ay devam edersiniz, ondan sonra 'barut bitti' pozisyonuna gelirsiniz ve ortadan kaldırırsınız. Devlet ciddiyetine sığmaz, bunun sürekliliğini de temin ettikten sonra ancak telaffuz etmeniz gerekir."

Konuşmaların ardından Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, İslam'a kara kalem çalışmasıyla yapılan resmini takdim etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

avni avanakdeğil

helal olsun böylesinin sayısını arttırsın yüce Allahımız.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş