DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ağrı Dağı'nda PKK'ya 'hendek'le önlem

Ağrı Dağı'nın Korhan Yaylası'nda PKK'lıların bomba yüklenen araçlarla saldırıda bulunacağı iddialarıyla yola hendek kazındı...

7 Yıl Önce
2015-08-22 18:22:52

PKK'nın gasp ederek Ağrı Dağı'na götürdüğü 4 otomobille bomba yükleyerek intihar saldırılarında bulunacağı duyumları alınması üzerine, Korhan Yaylası yoluna iş makineleri ile hendek kazılarak önlem alındığı Vali Vekili tarafından duyuruldu. Hendeklerin kazılmasına HDP Iğdır Milletvekili M.Emin Adıyaman, yayladaki halkın zor durumda kalacağını belirterek tepki gösterdi.

Ajansların haberine göre; PKK'nın gasp ederek Ağrı Dağı'na götürdüğü 4 otomobille bomba yükleyerek intihar saldırılarında bulunacağı duyumları alınması üzerine, Korhan Yaylası yoluna iş makineleri ile hendek kazılarak önlem alındı. Korhan Yaylası'na giden yola hendek kazılması üzerine Ağrı Dağı'nın karayolu bağlantısı kesildi. Korhan Yaylası'nda bugün açıklama yapan HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman ise yaylada yaklaşık 50 bin hayvanın otladığını belirterek, "Vatandaşı susuz bırakmakla, ulaşım hakkını engellemekle, köyleri ve mezraları açık cezaevi haline dönüştürmekle ne güvenlik oluşur ne de barış oluşur" dedi.

GÜVENLİK NEDENİYLE HENDEK KAZILDI

Iğdır- Doğubeyazıt karayolundan ayrılan yol, 16 kilometre sonra, deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki Ağrı Dağı'nın Korhan Yaylası'na ulaşıyor. Ancak Korhan Yaylasına, gasp ettikleri 4 otomobille giden PKK'lıların yeni bombalı intihar eylemleri hazırlığında olduğu duyumları üzerine harekete geçildi. İstihbarat birimlerinin bilgi vermesi üzerine dün Korhan Yaylası'na çıkan yola büyük bir hendek kazıldı.

Güvenlik nedeniyle açılan hendeği kapatmak için Iğdır Belediyesi tarafından Karhan Yaylası'na gönderilen iş makinesinin gitmesine izin verilmedi.

Vali Vekili Özmen konuyla ilgili şunları söyledi:

"PKK'lılar, Korhan Yaylası yolunu kullanarak 15 eylem gerçekleştirdi. Geçenlerde sağ olarak yakalanan 3 PKK'lı, bu yola bombalı tuzaklar kurulduğunu bildirdi. Iğdır- Doğubayazıt karayolunda teröristler, 4 otomobili Korhan Yaylası'na götürdü. Yine aldığımız istihbarat bilgilerine göre, bunlara bomba yükleyecek ve intihar saldırılarında kullanacak. Biz de bu nedenle karayolunu hendek kazarak ulaşıma kapattık. Yol ulaşıma açılmayacak, doldursalar bile yeniden kazacağız. Ayrıca, PKK'nın hedefinde olan ve tankerli saldırıdan kahraman tanker şoförü sayesinde kurulan Suveren Jandarma Karakolunun önünü demir bariyerlerle kapattık."

HDP MİLLETVEKİLİ TEPKİ GÖSTERDİ

Korhan Yaylası'nda bugün açıklama yapan HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman ise yaylada yaklaşık 50 bin hayvanın otladığını bildirdi.

Güvenlik nedeniyle hendek açılmasına karşı çıkan Adıyaman, "Bu ülkede güvenlik vatandaşın ulaşım veya seyahat hakkının engellemesi şeklinde sağlanamaz. Ülkede güvenlik ancak barışla, demokratik çözümle ve ancak vatandaşa saygıyla olabilir. Vatandaşı susuz bırakmakla, ulaşım hakkını engellemekle, köyleri ve mezraları açık cezaevi haline dönüştürmekle ne güvenlik oluşur ne de barış oluşur" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet Sahin

Karakollari'Korumak'icin;Demir'Bariyer'!Ucagini'Korumak'icin!'Ucaksavar'Bataryalarini 'IMHA'ettik!AciGercekler.!

muhammed

Tam bir komedi deletin büyle bir yola baş vurduğna inanamiyorum

Serkan

Pkk nın kazdığı hendeklere ses çıkarmaz terörist hdp

Görüş Bildir Bizimle Paylaş