DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AGİT Dönem Başkanı Sırbistan'ın Dışişleri Bakanı Daçiç Azerbaycan'da

AGİT Dönem Başkanı Sırbistan'ın Dışişleri Bakanı Daçiç Azerbaycan'da

01.06.2015 13:56:54
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Sırbistan'ın Dışişleri Bakanı İvitsa Daçiç, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Başbakan Aleksandr Vuçiç'in selamlarını Aliyev'e ileten Daçiç, 2015 Bakü Avrupa Oyunları'nın 12 Haziran'da yapılacak açılış törenine Nikoliç'in katılacağını bildirdi.

Görüşmede, Azerbaycan-AGİT ilişkilerinin perspektifleri, Azerbaycan-Sırbistan ilişkilerinin çeşitli alanlarda ilerletilmesi, Ermenistan-Azerbaycan çatışması, Yukarı Karabağ sorunu, cephe hattında yaşanan olaylar gibi konular ele alındı.

- Daçiç-Memmedyarov görüşmesi

Daçiç, daha sonra Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'la bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığındaki görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Memmedyarov, Daçiç'in AGİT Dönem Başkanı sıfatıyla Bakü'ye geldiğini fakat Azerbaycan-Sırbistan ilişkilerini de konuştuklarını bildirdi.

İki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu belirten Memmedyarov, Daçiç'in Azerbaycan'a vizeyi kaldırmayı önerdiğini aktardı.

Yukarı Karabağ konusu ve Ermenistan'da esir tutulan iki sivil Azerbaycan vatandaşının da gündeme geldiğini ifade eden Memmedyarov, Daçiç'ten Ermenistan ziyaretinde esir iki sivilin durumunu gündeme getirmesini istedi.

İki esirin en kısa zamanda Azerbaycan'a geri verilmesi gerektiğini vurgulayan Memmedyarov, "Yukarı Karabağ sorununun çözümü için çalışmaya hazırız. Daçiç'in Erivan temasları sonrasında ilerleme kaydedileceği inancındayım" dedi.

Daçiç de Güney Kafkasya bölgesinin Avrupa için önemli olduğunu, Yukarı Karabağ sorununun sadece barış yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.

AGİT Minsk Grubu'nun başarılı olacağına inandığını söyleyen Daçiç, "Çözüm için tarafların siyasi iradesine ihtiyaç var. Cephe hattında tam ateşkes sağlanmalıdır. Erivan temaslarımda da bunları dile getireceğim. Helsinki Nihai Senedi'nin maddelerine uymalı, çifte standartların ortadan kaldırılmasını hızlandırmalıyız." diye konuştu.

Daçiç, Azerbaycan temaslarının ardından 2 Haziran'da Gürcistan'ı, 3 Haziran'da da Ermenistan'ı ziyaret ederek yetkililerle görüşecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

z.aktan

Değerli kardeşim sosyalistler kendi davaları için cezaevlerini doldurup kendilerince şehit olmaktanda geri durmuyorlar. mücadelelerini her yerde her zaman sürdürüyorlar. Böyle davrandıkça da güçleniyorlar. Müslümanlar pısırık, gariban, mülaim durdukça ehli küfür kafasına biniyor, şeref, haysiyet, onur namus herşey yerle bir oluyor. Cezayir, türkiye,mısır hepsini gördük. Sadece yöneticiler değişiyor. islam ahkamı raflarda kalmaya devam ediyor. Müslümanlarda CİHAD ŞUURU baş göstermedikçe ehli küfür çizmeleri altında inlemeye devamz..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş