ABD ve Rusya, Suriye'de ortak amaç için mi çalışıyor?

ABD ve Rusya 2. Dünya Savaşından bu yana aralarında sürekli düşmanlık bulunan iki devlet olarak bilinmektedir. Ancak Suriye'de iki düşman devlet arka planda aynı amaç için mi çalışıyor? İki devlet Suriye'nin Haseke ilinde ortak devriye atıyor.

2020-05-27 21:15:31

Suriye'nin kuzeydoğusunda bir süredir ABD ve Rusya'nın çekişmesine sahne olan terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Haseke'de Türkiye sınırı yakınlarındaki Deyr Gusun köyünde bir ilk yaşandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD ve Rusya'ya ait zırhlı askeri araçlar, Deyr Gusun'da ortak askeri devriyede buluştu.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, "Ortak devriye değil kesinlikle. Ama büyük olasılıkla bir devriyenin çakışmasını önleme amaçlıdır." yanıtını verdi. Caggins, tarafların ortak bir faaliyet yaptığını ise inkar etmedi.

Öte yandan bu yılının başından itibaren ABD askerleri, Haseke'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarının bulunduğu Rümeylan bölgesine geçmek isteyen Rusya askeri araçlarının yolunu defalarca keserek, geri dönmelerine neden olmuştu.

Bu ayın başında ise Rus askerleri, ilk kez, YPG/PKK işgali altındaki Kamışlı ilçe merkezine ulaşmak isteyen Amerikan askerlerini durdurarak misilleme yapmıştı. Bunun üzerine ABD güçleri, Rümeylan'a dönmek zorunda kalmıştı.

YORUMLAR (0)