ABD'li şirket Lübnan kıyılarında petrol arayacak

Amerikalı şirket Vantage Drilling, deniz sahası konusunda İsrail ile sorunlar yaşayan Lübnan kıyılarında 4. ve 9. bloklarda petrol arayacak.

2019-08-25 09:50:16

TIMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Lübnan Enerji ve Su Bakanı Nada Boustani, 18 Ağustos'ta yaptığı açıklamada Amerikalı şirket Vantage Drilling'in Lübnan açıklarında doğal gaz arayacağını duyurdu.

The Daily Star'ın aktardığına göre Nada Boustani, Twitter'dan yaptığı açıklamada petrol arama çalışmaları için onayların alındığını ve firma yetkililerinin Lübnan'ı ziyaret edeceğini belirtti. Bakan, "Malezya'nın Petronas ve Rusya'nın Lukoil ve Gazprom gibi şirketlerinden büyük ilgi görüyoruz" dedi.

Bakanlık, sondajın Lübnan kıyılarındaki 4. blokta gerçekleştirileceğini belirtti. 2019 sonunda ve 2020 başlarındaysa güneydeki 9. blokta da arama başlayacak. 

Yetkililer, ilk tatbikatta ticari olarak uygulanabilir bir hidrokarbon bumayı bulma şansının kabaca üçte bir oranında olduğunu söylediler.

ECuhZrHWsAAdSvu

4. blokta şirkete ait Tungsten Explorer gemisi çalışacak. 

2019-08-25_09h41_33

LÜBNAN-İSRAİL ARASINDA DENİZ SAHASI ANLAŞMAZLIĞI

Lübnan ve İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Lübnan'ın Ocak 2017'de petrol ve doğalgaz arama sürecini başlatmasının ardından İsrail parlamentosu da mart ayında Lübnan'ın arama yapacağı bazı bölgelerin İsrail kara suları içinde olduğunu iddia eden yasa tasarısını onaylamıştı.

 

YORUMLAR (0)