DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

9 milyon emekliye ilk zam tamam

SGK Başkanı Bağlı: 'SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına yapılan aylık 100 liralık seyyanen zamdan, 9 milyonun üzerindeki hak sahibi yararlanacak' dedi.

27.12.2015 10:53:55

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılan aylık 100 liralık seyyanen zammın yıllık maliyetinin yaklaşık 10.5 milyar lira olacağını açıkladı. Bağlı, emekli maaşlarına ocak ayından itibaren ayda 100 lira seyyanen zam yapılmasını da içeren tasarının, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlattı. 

YENİLERİ DE KAPSIYOR 

Bağlı, emeklilerin ocak ayında 100 lira seyyanen zammın yanında 2015'in temmuz-aralık döneminde gerçekleşen 6 aylık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında zammı da alacağını belirtti. Bağlı, şunları kaydetti: "100 liralık zam, yaşlılık ve malullük aylıklarında 100 lira olarak, ölüm aylıklarında eş, çocuk ve ana-babalara hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı gelirlerinde ise iş göremezlik derecesine göre yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılan aylık 100 liralık zamdan yaklaşık 8 milyon 830 bin dosya sahibi yararlanacak. 2016 yılı içerisinde emekli olacakların da yararlanacağı seyyanen zammın yıllık maliyeti 10.5 milyar lira olacak."

ENFLASYON FARKI DA VAR

Ocak ayı ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2015 yılının ikinci altı ayındaki enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Temmuz-kasım dönemini kapsayan beş aylık dönemde enflasyon yüzde 3.65 olarak gerçekleşti. Yani ocak ayının ilk günlerinde açıklanması beklenen enflasyon sabit gelirse emekliler yüzde 3.65 zam gelecek. Enflasyonun yüksek ya da düşük gelmesi durumunda ise bu oranla oynanacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ANKARAL 1

ZAMLAR DAHA EMEKLİNİN CEBİNE GİRMEDEN ÇIKTIĞI GİBİ,100 LİRALIK ZAM SANKİ ÇOK BİR ZAMMIŞ GİBİ HERGÜN GÜNDEMDE, HERGÜN HABER YAPILIYOR. YETER ARTIK

Görüş Bildir Bizimle Paylaş