SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Suudi Arabistan müftüsü: Hamas terör örgütü, İsrail ile savaşmak caiz değil

Suudi Arabistan müftüsü: Hamas terör örgütü, İsrail ile savaşmak caiz değil

Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh, 'Hamas terör örgütüdür, İsrail'le savaşmak caiz değil' şeklinde fetva verdi.

Suudi Arabistan müftüsü: Hamas terör örgütü, İsrail ile savaşmak caiz değil
14.11.2017 10:12:59

Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh, yerel bir televizyon kanalında katıldığı programa telefonla bağlanan izleyicinin geçen temmuz ayında Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylarla ilgili sorusuna verdiği cevapta Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ı terör örgütü ilan ederek, İsrail ile savaşmanın caiz olmadığını söyledi. Şeyh, "İsrail'e karşı savaşmanın caiz olmadığını, Hamas'ın terör örgütü olduğunu ve Hizbullah'a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini" dedi.

İSRAİL'DEN TEBRİK GELDİ

İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara ise Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh'i verdiği fetvadan ötürü tebrik ederek İsrail işgali altındaki topraklara davet etti.

Bakan Kara, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

"Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh'i Yahudilere karşı savaşmayı ve onları öldürmeyi yasaklayan fetvasından dolayı tebrik ediyoruz. Al-i Şeyh, Hamas'ın terör örgütü olduğunu ve Filistinlilere zarar verdiğini, Aksa'da yapılan gösterilerin demagojik olduğunu ve İsrail ordusu ile Hizbullah'ı yok etmek için iş birliği yapılabileceğini söyledi. Ben Müftü'yü İsrail'i ziyaret etmeye davet ediyorum; yüksek düzeyli bir saygı ile karşılanacaktır."

tt_3

SUUDİ ARABİSTAN - İSRAİL YAKINLIĞI

Özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ziyareti sonrasında hız kazanan 'yakınlık' iki ülkenin bazı konularda ortak konumlanmasına sebep oldu. İran'a karşı cephe oluşturmak için Suudi Arabistan ve Körfezi yanına çekmek isteyen Donald Trump'ın bu hamlesine destek veren Kral Selman, başta Yemen olmak üzere İran'ın hakimiyet kurduğu birçok bölgede Şii etkisini kırmak için harekete geçmişti.

Yemen'de İran'ın Şii milisleri silahlandırmasına karşılık, öncülük ettiği koalisyon güçleri ile gerçekleştirilen hava saldırılarına hız veren Suudi Arabistan; yine Tahran'ın kalelerinden biri olan Lübnan'a yönelik de adımlar atmaya başladı. 

İran lideri Ali Hamaney'in başdanışmanı ve eski İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi geçen cuma Beyrut'ta kabul etmesinin ardından sürpriz bir şekilde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geçen Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran'ı ve Lübnan'da çok ciddi etkiye sahip Hizbullah'ı eleştirerek, burada bir basın açıklamasında "Şehit Refik Hariri'nin suikasta uğramasından öncekine benzer bir iklimde yaşıyoruz. Hayatımı hedef alacak bir planın gizlice hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifa etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hariri'nin ülkeyi terk etmekte özgür olduğunu belirtmişti ancak Hariri'nin burada zorla tutulduğu iddiaları gündemdeyken Hariri, Beyrut'a dönmedi ve istifasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçti. Ardından tekrar Riyad'a döndü.

Lübnan parlamentosundaki Müstakbel grubu lideri Fuad Sinyora da konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmesinin ardından basının karşısına geçerek, "Hariri ile iletişim halindeyiz. Hariri Lübnan'a dönecek" dedi.

Bunun ardından Reuters, Lübnanlı bri hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde yetkilinin "Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz günlerde istifa eden Başbakan Saad Hariri'yi zorla alıkoyduğunu" söylediğini aktardı. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise yaptığı açıklamada Hariri'nin Suudi Arabistan'da gözaltında olduğunu iddia etmiş, Lübnan'a dönmeyeceğini ileri sürmüştü.

LÜBNAN BAŞBAKANI RİYAD'DA İSTİFA EDERKEN, İSRAİL LÜBNAN'A GİRMEYE HAZIRLANIYOR

Tüm bu yaşananların ardından yaklaşık 100 savaş uçağını havalandırdığı geniş kapsamlı bir tatbikat başlatan İsrail'in tatbikatı genişleterek Lübnan'a girmeye hazırlandığı, ilk olarak Hizbullah hedeflerini vuracağı iddia edildi. Buna göre İsrail ilk olarak Lübnan'ın İsrail sınırında yer alan Nakura'dan Dahiye Celubiyye bölgesine girecek. İlk hedef ise Hizbullah...

Haberin detayları için fotoğrafa tıklayınız:

773170_2

 

      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  Muvahhid Genç / 12.1.2018 11:00:11
  Arşa istiva eden ve Uluvv sıfatıan sahip olan, kahredici olan Allah (Subhanehu) seni kahretsin.Bu adam (vb.), Kur'an'da geçtiği üzere, Rabbimizin buyruğundaki gibi, BEL'AM'dır. Allah'ın ayetlerini az bir pahaya satan zındıktır. Kıyamette, halbuki son kalan yahudinin dahi öldürülmesi için; kimi rivayetlerde ağaç, kimi rivayetlerde kaya dile gelecekte, o yahudinin yerini söyleyecek.İşte şimdi, yıllardır; insanların Kabe İmamı (!) diyerek, arkasında namaz kıldığı (!) din simsarı Bel'am bunlardır.Allah'ın hükmünü ilga ederek, siyonist tağutlara peşkeş çeken bir ülke ve onun şeyhi!!!
  / 23.11.2017 08:09:19
  Eğer telvizyonda yayınlanan haberler doğru ise bu kişi MÜNAFIKTIR.Yahudilerin katli vaciptir EN İYİ YAHUDİ ÖLÜ YAHUDİDİR.....
  / 18.11.2017 13:28:41
  Elam ve duvalarimla gercek islam kulkelerine olsun basta kendi ulkeme arabistan devlet buyukleri iblisin pesine takilib gidiyorlar allahim gerceh haile batili ayiranlarin yanida olsun
  / 16.11.2017 08:24:34
  İŞTE ŞEYTANIN SÖZCÜLÜĞÜNE VE AVUKATLIĞINA DAİR TİPİK BİR ÖRNEK !...Böylesi müftüler(!), ulema (!) ve Şeyhler (!) olduktan sonra azılı düşmanımız şeytan ve dostları; tagutlara, kafirlere, zalimlere, müşriklere, münafıklara, siyonistlere iş kalmamaktadır.!. İŞTE ŞEYTANIN SÖZCÜLÜĞÜNE VE AVUKATLIĞINA DAİR TİPİK BİR ÖRNEK !...
  / 15.11.2017 13:13:11
  Kemal Sunal filmlerinde bir tavuk için fetva veren sahte hoca tiplerine benziyor...
  / 14.11.2017 19:58:07
  Bunlar kadar onursuz var mı acaba? Para onları kuduz köpek haline getirmiş ve salyaları ile ne söylediklerini bilmiyorlar.
  / 14.11.2017 18:17:16
  Evet lawrensin müftü kılıklı çocukları başka ne denilebilir.
  / 14.11.2017 13:16:32
  ula hakketen bunu öldüren cennete girer
  / 14.11.2017 12:49:42
  Yenimi duyuyorsunuz;arkalarında namaz kılmak için parçalandığımız kabe imamlarının durumu budur...
  / 14.11.2017 11:12:39
  işte gerçek ehlisünnet müftüsü budur ne kadar doğru konuşuyor değilmi siyonist israille savaşan hizbullah ve hamas terörüst filistini işgal eden siyonist israil dost ülke hatta ona ihtiyacımız var bu sözler tanıdık geldi sanki bu topraklarda da bazıları böyle düşünüyor hatta bunu insanlara inandırmaya çalışıyor!
  / 14.11.2017 11:04:39
  Allah aşkına biri şu kuduzu halletsin.. mümkünse kanı toprağa deymesin. mubarek toprak kirlenir.
  / 14.11.2017 10:38:56
  maide suresi 44 de ALLAH azze ve celle '' Benim ayetlerimi az bir bedelle satanlar karınlarını ateşle doldurmuşlardır '' yine Nisa suresi 139 ''Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar '' KUDÜS bugün ne kadar işgal altında ise Mekke ve Medine de o kadar işgal altındadır. sadece işgalcilerin isimleri farklı Kudüs'ün işgalgisi Siyonist katiller Mekke'nin işgalcileride kendilerini az bir dünya menfaati için siyonizme satılmış kiralık kukla krallıklardır. Allah ümmeti bu münafıkların istilasından kurtarsın. Zalimlere ve onlara destek olanlarada Laaanneett eylesin.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR