DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'deki PYD işgali hızla büyüyor

Suriye'de hızla ilerleyen terör örgütlerinden biri olan PYD, ABD'nin de desteği ile hızla yayılıyor. Yakın zamanda ağırlıklı olarak Türkmen ve Arapların yaşadığı bölgeleri de işgal eden PYD'nin alan hakimiyeti yüzde 23'e çıktı, IŞİD'inki ise yüzde 14'e geriledi.

4 Yıl Önce
2017-09-13 15:09:30

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Suriye'de yedinci yılında devam eden savaşta, yaklaşık 185 bin kilometrekare olan ülkenin yüzde 37'si IŞİD ve PYD'nin işgalinde bulunuyor. PKK/PYD, ABD desteğiyle sürdürdüğü operasyonlarında işgal bölgesini son 5 ayda yüzde 2 genişletti.

YÜZDE 14 IŞİD'İN ELİNDE

27 bin kilometrekare civarında bir alanı işgal eden IŞİD, halen ülkenin yüzde 14'üne hakim. Fırat Kalkanı Harekatı'nın Türkiye sınırından uzaklaştırdığı IŞİD, ülkenin doğusunda, Irak sınırında ve Humus çöl alanı ile Dera ve Hama doğusunda varlığını sürdürüyor. Harekâtla 2 bin 60 kilometrekare alan IŞİDile PKK/PYD'den arındırmıştı.

20170913_5_04A8748E44F66497EBDD00918A96A657D

PYD İŞGALİ BÜYÜYOR

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki alan, 41 bin kilometrekare ile ülkenin yaklaşık 23'üne tekabül ediyor. Örgüt, yalnızca son 5 ayda, 2 bin 500 kilometrekareyi ABD'nin desteğiyle ele geçirdi.
Örgüt, ayrıca Suriye-Türkiye sınırının da yüzde 65'ine hakim. PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke ve Rakka ilinin kuzeyi, Halep'in doğusundaki Münbiç ve kuzeybatısındaki Afrin ilçelerini işgal ediyor.

REJİMİN ALANI YÜZDE 46

Ölçümlere göre, son dönemde Halep, Rakka ve Deyrizor'da ilerleyen Esed rejimi 85 bin kilometre karelik bir alanı elinde bulundurarak Suriye'nin yüzde 46'sını kontrol ediyor. Parçalı bir yapı gösteren muhalifler ve rejim karşıtı askeri gruplar ise tüm toprakların yüzde 17'sini kontrol ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (5)

Kendi ülkesinin bayrağını yakan, kendi ordusuna kurşun sıkan vatan hainlerinin eseridir bu. İslamcılar ve ayrılıkçı kürtler bizim ülkemizde de mevcut. Aynı tehdit bizim için de geçerli.

Şimdi sıra TÜRKİYE'de. Laik-İslamcı, Sünni-Alevi, Türk-Kürt... ne tutturabilirlerse. Bu kritik süreçte milli birliğimize zarar verecek söylemler düşmana hizmettir.

Çok üzücü bir tablo. Allah benzerini bizim ülkemize yaşatmasın. Sırada olan biziz.

iç savaşın başından beri hiç rejim ve ypg çatışmasını duydunuzmu birkaç lokal olay dışında.rejim ve pkk anlaşmalı çalışıyor.ülkeyi bölmek için anlaştılar.türkiyenin ciddi askeri operasyon yapması gerekiyor.

Yazıklar olsun Suriye için mücadele yürüttüğünü iddia edip ortak düşman karşısında bir türlü bir araya gelemeyen Suriye muhalefetine.Yazıklar olsun size.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş