DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8922 ₺

EURO

16,8217 ₺

ALTIN

941,97 ₺

BİST

2.383,06 ₺

Kerkük'ten son dakika referandum kararı!

Kerkük İl Meclisi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştireceği 'bağımsızlık referandumuna' katılma kararı aldı.

5 Yıl Önce
2017-08-29 12:11:52

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Kerkük İl Meclisi bugün 29 Ağustos'ta, Türkmen ve Arap gurupların oturumu boykot etmesine rağmen gerçekleştirdiği oturum sırasında Kerkük'ü Kürdistan referandumuna katılması kararını aldı.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani yaptığı açıklamada, "Kerkük'ün tartışmalı bölgeler statüsünden çıkıp, kaderinin tayin edilmesi için il meclisi olarak referandum yapılması kararı aldık. Referandum talebimizi Irak merkezi hükümetine iletiyoruz. Kerkük halkının artık bekleyecek gücü kalmadı" ifadelerini kullandı.

Talabani, Irak meclisince alınan kentteki kurum ve kuruluşlara yalnızca Irak bayrağı asılması kararının da tanınmayacağını söyledi. İl meclisinin tek taraflı kararına göre, anayasanın 140. maddesi uyarınca tartışmalı bölgeler arasında yer alan Kerkük'ün kaderinin tayin edilmesi için düzenlenecek referandumda kent sakinlerine Irak merkezi hükümetine mi, yoksa IKBY'ye mi bağlanmak istedikleri sorusu yönetilecek.

NE OLMUŞTU?

İl Meclisi'nde geçen hafta yine Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti. Buna karşılık Irak meclisi ise cumartesi günü Kerkük'teki kamu kurum ve kuruluşlarına yalnızca "Irak bayrağı" asılması yönündeki kararı onaylamıştı.

  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş