DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yabancı öğrenciler 'Türkçe' yarışması

Yabancı öğrenciler 'Türkçe' yarışması

7 Yıl Önce
2015-06-02 22:29:39
Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) "11. Karamanoğlu Mehmet Bey'i Anma ve TÖMER'ler arası Türkçe Konuşma Yarışması" yapıldı.

İki oturumda gerçekleştirilen yarışmaya 19 üniversiteden 35 yabancı öğrenci katıldı.

Her öğrencinin 5 dakika Türkçe konuştuğu yarışmada, öğrenciler 'beyin göçü', 'çocuk gelinler' gibi konulara değinerek, konuşmalarını atasözleri ve deyimlerle de zenginleştirdi.

Yarışmada, bir öğrenci 'Ankara'nın Bağları' türküsünü seslendirdi, bazıları da Türkiye'de yaşadıklarını ve çocukluk anılarını anlattı.

Daha sonra öğrenciler yarışma için besteledikleri şarkıyı birlikte söyledi.

Atatürk Kültür, Dil Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş ve Şair Mustafa Aydoğan'ın da aralarında bulunduğu jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmede, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencisi Kenyalı Omar Ahmed birinci, Gazi Üniversitesi öğrencisi Macaristanlı Dalma Kovacs ikinci, Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Ugandalı Hassan Ali Bulafu üçüncü oldu.

Vali Ali Kaban, bugün Türkçe'nin tarihteki yerini almaya aday bir dil olduğunu belirterek, bu tür yarışmaların önemini vurguladı.

Kaban, "Biraz tevazu gösterip Türkçe konuşma yarışması değil de bunun yerine 'dünya Türkçe konuşuyor' demek lazım. Buna da layık ve kaldıracak bir dilimiz var. Bu açıdan çalışmayı yapan herkesi kutluyorum" dedi.

Yarışmada dereceye girenlere Vali Ali Kaban ve Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ödül ve plaketlerini verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

sacit devran

SURİYENİN SUÇU,HAMAS-HİZBULLAH-İSLAMİ CİHAD VE HİZBULLAHA DESTEK VERMESİYDİ.İsrailin canına okuyan iran silahlarının,Gazze ve lübnana geçişini,Esattan başkası yapmadı!Bırakın şimdi'rejimin öldürdüğü suriyeliler' edebiyatınıda,Desteklediğiniz el nusra-ışıt-ölüm mangalarının öldürdüğü suriyeliler gerçeğine gelelim.Şunu itiraf edin,Suudiler-abd-israil ve nato,akp ve diğer dinci grupları,resmen bir tuzağın içine çekti,korkunç bir stratejik hataya sürükledi.Burda Kazanan ve rahatlayan,israildir.Tampon bölge hayalleride,büyük israil-büyük kürdistan'A hizmet ediyor.Bu korkunç bop planını görelim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş