DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9364 ₺

EURO

16,7911 ₺

ALTIN

928,19 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Times: Türkiye'den çok büyük bir darbe

Türkiye'nin sınır ötesi harekâtta kısa bir sürede IŞİD'i Suriye sınırından temizlemesi, İngiliz basınında yankı buldu.

6 Yıl Önce
2016-09-05 09:18:05

Türkiye'nin Suriye'nin Cerablus bölgesine yönelik başlattığı ve hızla bölgede ilerleyerek büyük başarı elde ettiği ''Fırat Kalkanı'' operasyonu İngiliz basınında büyük ses getirdi.

İngiliz Times gazetesi, sınırdan IŞİD'den temizlenmesinin örgüte katılmak isteyen yabancınların da rotasını tamamen tıkayacağına dikkat çekti. Gazete,  sınırda bağlantının kesilmesinin IŞİD için çok büyük bir stratejik ve sembolik darbe olduğunun da altını çizdi.

Söz konusu haberde şu ifadelere de yer verildi;

"500'den fazlası İngiliz olmak üzere, en az 86 ülkeden 27 bin İslamcı IŞİD'e katıldı. Bunların birçoğu turist vizesiyle Türkiye'ye giderek sınırdan Kaçak olarak Suriye'ye girdi. IŞİD diğer ihtiyaçlarının ikmali için de bu rotayı kullanıyordu. Avrupa'da terör saldırısı düzenleyecek IŞİD'liler de bu rota üzerinden gönderildi."

Independent  ise sınırdaki süpürme hareketi ile ilgili "IŞİD Türkiye üzerinden geçen ikmal hattını kaybetti" dedi. .

YORUMLAR (2)

Hak

İngiliz abd fransız gaz veriyorsa bilinki bu onların istediği bir iştir.jhone biden ne demişti bizim ortadoğu da eldivenlerimiz var.

cevat uzman

İngiliz devşirmesi, işid e karşı türkiyenin zaferi, tabiki emperyal abd-avrupa da şok etkisi yapar.. türkiye, rusya-iran-suriye ile anlaşmalı olarak bölgeyi güvenli hale getirip, kademeli olarak çekilmeli, fıratın doğsuna da ortak operasyonlar yapılmalı, mesele sadece tr nin sorunu değil yani.. masraflarda boru hattından ve taraf ülkelerden orantılı olarak alınmalı.. bedava köfte yiyen kuzey kürt ıdaresinden ve ırak tan da pay alınmalı.. güvenliğin bedeli paylaşılmalı..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş