DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9322 ₺

EURO

16,7930 ₺

ALTIN

926,39 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Times: Erdoğan üzerindeki tüm etkimizi kaybettik

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi 15 Temmuz darbe girişimini bugünkü sayfalarına taşıdı ve Avrupa Birliği liderlerine 'Erdoğan üzerindeki tüm etkimizi kaybettik' yorumunda bulundu.

6 Yıl Önce
2016-07-27 10:19:23

İngiliz Times gazetesinindiplomasi editörü Roger Boyes,bugünkü köşe yazısında Türkiye'de darbegirişimi sonrasında yaşananları ve bunun Avrupa Birliği'ne (AB) olası etkisini değerlendirdi.Fransa ve Almanyahükümetlerinin kıtada kontrolü kaybettiğini, Türkiye'nin de artık AB ile işbirliği yapmadığını kaydeden Boyes, "AB neredeyse hiç, bu kadar zayıf görünmemişti" yorumunda bulundu.

Boyes'ın yazısının başlığı, "Göçmen dolu Avrupa kaosa sürükleniyor." 

Türkiye ile AB arasında varılan mülteci anlaşmasını hatırlatan Boyes, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son darbe girişimi sonrası yeniden otoriter bir tavır sergilediğini ileri sürdü.

Roger Boyes Türkiye'de Cumhurbaşkanı'nın kendisini eleştirenleri toplayarak gözaltına aldığını iddia ederek, son gelişmeleri "Erdoğan'ın darbe sonrası karşı darbesi" olarak nitelendirdi.

ERDOĞAN ÜZERİNDEKİ TÜM ETKİMİZİ KAYBETTİK

Belli bir sonuca ulaşmak için ödül ve yaptırımların birlikte kullanıldığı"havuç-sopa politikası"na atıfta bulunan Boyes'un yazısında şu satırlar var:

"Avrupa Birliği, vize muafiyeti karşılığında Türkiye'den TerörleMücadele Yasası'nda değişiklikler yapmasını talep etmişti. Erdoğan ise tam tersine daha da sertleşti. Ülkesinin AB'ye girişini hızlandırmakla da pek ilgili değil. Onun üzerindeki tüm etkimizi kaybettik. Erdoğan havuçları yedi, sopaları ise kırdı."

Roger Boyes ayrıca Türkiye'den Avrupa'ya mülteci akışının yeniden başlaması halinde, kıtada aşırı sağın daha da güçlenebileceği uyarısında bulunuyor.

"Eğer Erdoğan sadece, AB'den vize muafiyeti konusunda taviz almamaması halinde göçmenlere kapıları açma tehdidinde bulunsa bile, Avrupa'da siyasi atmosfer zehirlenecektir" diyor Boyes.

Yazının sonundan bazı satırlar da şöyle:

"Eskiden krizlerin Avrupa'yı daha da güçlendirdiği varsayılırdı. Bugün ise krizler sadece Avrupa'nın elitlerini sarhoşa çeviriyor. (Belki de Jean-Claude Juncker'in sorunu budur)

"Avrupa Birliği gereğinden fazla genişledi. Zayıf bir ekipce yönetiliyor. Ve sınırları da sorunlu." .

YORUMLAR (3)

Osman MALKOÇ

Bu adamlar var ya öyle kararlar alıyorlar ki, sanki bizi aptal yerine koyuyorlar.Artık ben ayağa kalktım.Ey şer güçler.Senin ne vicdanın var,ne dinin var,ne sevgin var.Böyle olunca da ancak taşlara hükmedersin.

gonyalı

Türkiye acilen NATO dan çıkma kartını ve AB ne göçmen kartını kullanmalı.Rusya ve Çin ile aaskeri ve stratejik anlaşmalar yapmalı.Özellikle İSraili sıkıştırmalı.

ilhami erol

Avrupa Birliğini zayıf ekiplerin yürüttüğü gerçek,ayrıca Türk Halkı ve Orta doğu halkları da artık kül yutmuyor.Benim gördüğüm Avrupa,adaletli ve yalnızca kendi menfaati dışında (Bu coğrafyada ki milletlerinde haklarını düşünerek) yeni politikalar üretmezler ise,kendi sonlarını da hazırlamış olurlar.Kalın sağlıcakla.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş