DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Teknoloji ile birlikte gelişiyorlar… İşte popüler mesajlaşma uygulamaları

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların alışkanlıkları da değişiyor. Mobil internet bandı gelişmeden önce yazılı iletişim SMS sistemi ile sağlanıyordu. Ancak gelişen teknoloji hem daha hızlı bir haberleşme hem de daha düşük maliyetli yazışma imkanı sundu. İşte internet veritabanlı mesajlaşma uygulamalarının bir kısmı.  

2 Yıl Önce
2021-03-08 21:31:55

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların beklentileri de üst segmente çıkıyor.

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bu devirde sayısız mesajlaşma uygulaması bulunmaktadır. Ücretsiz olan mesajlaşma uygulamaları Wi-Fi veya mobil internetiniz üzerinden kullanılmaktadır.  Operatörlere bağlı kısa mesajların yani SMS'in öldüğü bu devirde mesajlaşma uygulamaları SMS'in yerini almaktadır. Mesajlaşma uygulamaları genel olarak sohbet amaçlı olup ücretsiz sesli arama ve fotoğraf video dosya paylaşımı için de kullanılmaktadır. Mesajlaşma uygulamaları mobil işletim sisteminden bağımsız olarak iOS, Android, Windows mobil işletim sistemlerine kolayca yüklenebilmektedir. Şuanda listemizde verdiğimiz uygulamayı hemen indirip mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Mobil Mesajlama Uygulamalarının Ortak Özellikleri

WhatsApp

WhatsApp 2009 yılında Jan Koum tarafından kurulmuştur. Facebook tarafından 4 milyar dolar nakit + 12 milyar dolar Facebook hissesi karşılığında satın alındı. Google Play Store'da 100 milyondan fazla kişi tarafından oylanan 5 milyardan fazla indirilen uygulama 180 ülkede 1.5 milyar insan tarafından indirilen WhatsApp en popüler mesajlaşma uygulamasıdır.

WhatsApp'da anlık mesaj fotoğraf video gönderebilirsiniz. İnternet üzerinden çalışan uygulama ücretsiz olarak video ve sesli görüşme imkanı sunmaktadır. 100 MB kadar pdf word vb dosyaları paylaşma imkanı da vermektedir. Telefon numaranızla kayıt olunan WhatsApp rehberinizdeki kişileri senkronize ederek uygulamayı kullanan kişileri WhatsApp uygulamanızda göstermektedir.

Whatsapp nedir, nasıl kullanılır?

WhatsApp uygulamasıyla grup kurabilir, toplu mesaj atabilir WhatsApp Web aracılığıyla uygulamadaki qr kodunuzu masaüstü bilgisayarınızdaki internet tarayıcınızda WhatsApp Web ile eşleştirerek bilgisayardan mesajlaşabilirsiniz.

Whatsapp Web'te görüntülü konuşma nasıl yapılır? 

Ücretsiz olarak iOS Android ve Windows Phone mobil işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger

Facebook messenger hem facebook arkadaşlarınızla hem de rehberinizde kayıtlı numaralarınızla ücretsiz olarak mesajlaşabileceğiniz bir uygulamadır. Diğer mesajlaşma uygulamaları gibi mobil veri tarifenizi kullanır.

Uygulama ile selfie çekip gönderebilir, oyun oynayabilir, gif fotoğraf video gönderebilir ve sesli ve görüntülü konuşabilirsiniz. Uygulamada ekli kişilerin en son ne zaman göründüğünü takip edebilirsiniz. Gelen mesajlar balon şeklinde ekran üstünde göstererek açılır.

BİP

BİP, Turkcell tarafından geliştirilmiş bir mesajlaşma uygulamasıdır. iOS, Android kullanıcıları için geliştirilen BİP uygulaması, tüm operatörler tarafından kullanılabiliyor.“En İnovatif Uygulama” ödülünü kazanan BİP, kullanıcılarına hızlı ve güvenli mesajlaşma, kaliteli sesli ve görüntülü görüşme sağlıyor.

BİP uygulaması ile kullanıcılar, kaybolan mesaj, caps yaratma, mesajlaşma, grup mesajlaşması, konum paylaşma, oyunlar ve para transferi gibi özellikleri kullanabiliyor. BİP uygulamasında çeviri özelliği de  bulunuyor. Özellik sayesinde kullanıcılar farklı dillerden birileriyle konuşurken anında çeviri yapabiliyorlar.

BİP, App Store, Play Store ve AppGallery'de diğer mesajlaşma uygulamaları gibi ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Turkcell aboneleri için mesaj, fotoğraf, video, ses kaydı göndermeleri internet kotalarından düşmemektedir. Diğer paylaşımlar kullanıcıların paketleri varsa internet paketlerinden, yoksa normal mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.

Diğer operator aboneleri için uygulama içerisinde gerçekleştirilen aramalar, kullanıcıların varsa ses paketlerinden yoksa operatörün ses tarifesi üzerinden gerçekleşmektedir.

BİP uygulamasında uçtan uca şifreli güvenliği bulunuyor. Uygulama sunucularında mesajlarınızı yedekleme özelliği açık ise, mesajlarınız şifreli olarak saklanmaktadır. Yedekleme özelliği kapalı olan kullanıcılar için mesajlar sadece iletilmek üzere süreli olarak ve şifreli şekilde saklanmaktadır. Mobil cihaz ile sunucular arasındaki bütün iletişim SSL üzerinden şifreli ve güvenli bir şekilde taşınmaktadır.

Snapchat

Android ve iOS üzerinde çalışan Snapchat belirli bir süre için hikaye gönderme özelliğini ilk yapan uygulamadır. Facebook Snapchat ile yarışabilmek için instagram ve facebook'a hikaye özelliğini eklemiştir. İlk çıktığından beri büyük çoğunluğu gençlerden oluşan mesajlaşma uygulaması Snapchat hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

WeChat

Çinin en popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat WhatsApp gibi benzer özellik göstermektedir. Ayrıca telefonunuzu sallayarak yakınınızda WeChat kullanan kullanıcı görebiliyorsunuz. Bu özelliğiyle arkadaş bulma fonksiyonu göstermektedir.

Line

200 milyondan fazla kullanıcısı olan Line, mesaj gönderebileceği, sesli ve görüntülü görüşme yapabileceği bir mesajlaşma uygulamasıdır. Asya ülkelerinde popüler olan Line uygulaması 10 binden fazla sticker ve ifadeye sahiptir. Ayrıca ünlü stickerları mevcuttur.

Snapchat gibi popüler markalardan sanatçılardan ve televizyon kanallarından anlık haberler alabilirsiniz. Line kullanıcıları birbirleri arasında ücretsiz oyun oynayabilmektedir.

Viber

Viber dünyanın herhangi bir yerinden internet aracılığıyla (mobil veri veya Wifi)  ücretsiz bir şekilde görüşmeyi sağlayan mesajlaşma uygulamasıdır. Dünyada 800 milyondan fazla kişiyi bir araya getiren uygulama, sesli ve video görüşmeyi ilk sunan mesajlaşma uygulamasıdır. 250 kişiye kadar grup kurabilirsiniz.

Skype

Dünyanın en popüler video görüşme uygulaması olan Skype Ağustos 2003 tarihinden bu yana hizmetini devam etmektedir. Sıkıntısız kaliteli video veya sesli görüşme yapmak isteyenler için en iyi ücretsiz uygulamalardan birisidir. Microsoft tarafından satın alındıktan sonra favori mesajlaşma uygulaması olamasa da yinede sık kullanılan uygulamalardan biridir.

Telegram

Dünyanın en güvenilir mesajlaşma uygulaması olarak yola çıkan Telegram, tasarımı ve hızı ile alternatif olarak kullanılabilecek bir mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram'da gönderdiğiniz mesajlar, fotoğraflar, videolar, 256-bit simetrik AES şifreleme, 2048-bit RSA şifreleme ve Diffie-Hellman güvenli anahtar değişimi ile korunarak gönderilmektedir.

 Blackberry Messenger (BBM)

WhatsApp'dan çok önce mobilde ilk mesajlaşma uygulamalarından olan BBM efsanesi hala devam etmektedir. Güzel bir özelliği de resim veya videoları sıkıştırmadan göndermektedir.

KIK

Popüler mesajlaşma uygulamalardan birisi olan Kik diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine, kişiler telefon numarasına bağlı değildir. Kullanıcıların kullanıcı adları vardır ve bir grup sohbetine en fazla 50 kişi eklenebilmektedir .

Google Allo

Google Allo için mesajlaşma uygulamalarının akıllı versiyonu diyebiliriz. Akıllı yanıt sistemi ile gönderilen fotoğraflara veya mesajları otomatik olarak cevap önerisi sunarak tek kelime yazmadan cevap verebiliyorsunuz. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş