DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Taşgetiren: Doğu’da Batı’da HDP pazarlaması

Ahmet Taşgetiren, 7 Haziran seçimlerinin en çok konuşulan ve kilit partisi olan HDP'yi ele aldı...

03.06.2015 05:51:41

Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü "Doğu'da Batı'da HDP pazarlaması" başlıklı yazısında 7 Haziran seçimlerine az kala gündemde öne çıkan iki partiden biri olan Halkların Demokratik Partisi'ni(HDP) değerlendirdi. HDP üzerine yapan, “Proje odakları”nın asla görmediği ve göstermediği bir hususun varlığını işaret eden Taşgetiren, "Doğu - Güneydoğu'daki seçim iklimini Batı'ya taşısalardı, o zaman, HDP, terörün ön yüzü haline gelecek ve asla alıcısı bulunmayacaktı," dedi.

İşte Ahmet Taşgetiren'in yazısından bir bölüm:

Doğu - Güneydoğu'ya satılan HDP ile Batı'ya satılan HDP aynı değil. Hatta Batı'ya satılan HDP'nin bile satış yapılan mahallelere göre farklılaşması söz konusu. 

HDP, Doğu - Güneydoğu'da Kürt milliyetçiliği satıyor. Öyle bir pazar oluşturdu. Ancak bu pazarda bile alıcısı çok değil. Çünkü bir, sattığı malın cinsi - kalitesi müşterilerin beklentisine uygun değil, hatta defolu, ikincisi satıcılara güven yok.

Sonuçta Doğu - Güneydoğu'da pazarın müşteri çoğunluğu Kürtlerden oluşuyor. İslami karakterleri çok belirgin olan Kürt toplumunda ümmet bilinci ulus bilincinden çok öncelikli. Artı, ümmet bilinci içinde bir de millet bilinci saklanmış olsa bile, bunun marksist - ateist hormonla bulanmış hali Kürtlere yabancı. Bu durum son versiyonu HDP olan hareketin, Kürtlere empozesini ancak silah zoruna bağlı hale getiriyor. Ki öyle de oldu. On yıllar içinde hareket kendini Kürtlere “terör” ile empoze etti. Örgütün çatışması ülkenin güvenlik kuvvetleriyle oldu ama terörün fiili cenderesi, bölge halkı üzerinde gerçekleşti.

Bugün de seçim atmosferinin gerçeği yine terördür. Doğu - Güneydoğu'da seçim denince en başat gündem seçim güvenliği oluyorsa, bu, bölge insanının nasıl bir örgüt cenderesine maruz kaldığını gösterir.

Ama bu gerçek, Ak Parti'den kurtulmak için bütün yatırımını HDP üzerine yapan, “Proje odakları”nın asla görmediği bir husus. Görmediği ve göstermediği.

Doğu - Güneydoğu'daki seçim iklimini Batı'ya taşısalardı, o zaman, HDP, terörün ön yüzü haline gelecek ve asla alıcısı bulunmayacaktı.

Ama bütün proje HDP'nin barajı aşmasına bağlandığı ve bunun için de HDP'nin Batı'dan oy alması gerektiği için, Batı'ya pazarlanacak bir HDP imal etmek lazım, bu da “Barış”ı diline pelesenk etmiş bir sözcülükle mümkün. İşte Selahattin Demirtaş güzellemeleri bu projenin içinden çıkıyor.

Hani bir ara, Nişantaşı vs. gibi semtlerde ya da New York sokaklarında başörtülü dolaşılır, oralardaki İslamofobi'nin ya da nefret psikolojisinin boyutları ölçülürdü.

Şu an Batı'da HDP - Demirtaş güzellemesi yapanları, mesela bir Ak Parti adayı - mensubu - sempatizanı hüviyetinde Doğu - Güneydoğu'da dolaştırmak lazım. Ki Hanya'yı Konya'yı görsün.

Ne diyor, aday olduktan sonra terörü tam da bedeninde hissetmeye başlayan Orhan Miroğlu:

“Kandil'den yönetilen bir sistem var. Bu sistem tehdit ve baskılamayla, ‘baraj aşılamazsa iç savaş çıkar, AK Parti'ye oy vermeyin' diyor. Siirt Eruh ilçesinde Bağgöze Köyü Muhtarı Mustafa Turhan'ın öldürülmesi bütün bölgeye verilen mesajdı. Kuzey Kore- Güney Kore'yi yan yana yaşıyor gibiyiz. Bazı ilçelerimiz hakikaten Kuzey Kore özelliğinde. Otoriter, totaliter bir sistem kurulmuş. Halka nüfuz edilemiyor. Halkla ilişkiler önemli oranda kesilmiş durumda.”

Miroğlu bir Kürt. Bir aydın. Bölgenin insanı. Kürt halkının kimlik mücadelesinde hayati tehlike yaşamış bir insan ve bugün kendi topraklarında “girilemeyen yerler” bulunduğunu söylüyor. Bu sadece Ak Parti'nin sorunu mu? Ya da sonucu Ak Parti'yi vuruyorsa her şey meşru mu?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

narin

Ayiptr sana ayip ebumusa kotu yorum yaptihin icin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş