DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli Ala bebek Sivas'ta yaşama tutundu

Suriye'de vücudunda ciddi yanıklar oluşan 14 aylık Ala, koma halinde getirildiği Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yanık Tedavi Merkezinde hayata döndürüldü.

27.01.2017 16:29:56

Suriye'nin Hama kentinde, annesi yemek pişirirken tencerenin üzerine devrilmesi sonucu vücudunda ağır yanıklar oluşan ve hayati tehlikesi bulunan 14 aylık Ala Degullalla, Sivas'ta uygulanan yoğun tedaviye cevap vererek 14 ay sonra hayata yeniden "merhaba" dedi.

Hama'da evde oyun oynarken sobanın üzerindeki yemek dolu tencere üzerine devrilen Ala'nın yüzü ve vücudunun bazı kısımlarında yanıklar oluştu. İlk tedavisi Hama'da yapılan minik Ala, hayati tehlikesi bulunduğu için yapılan görüşmeler neticesinde Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Yanık Tedavi Merkezi'ne getirildi. Koma halinde geldiği Sivas'ta, Ala için yoğun tedavi uygulayan yanık merkezinin doktorları, küçük çocuğu yeniden hayata bağladı.

Hastaneye geldiği günden bugüne tedavisinde önemli aşama kaydedilen ve hayati tehlikeyi atlatan Ala bebek, sağlığına kavuşacağı günleri bekliyor.

"MAKİNEYE BAĞLAMA İHTİMALİMİZ OLUŞMUŞTU"

CÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi ve Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 gün önce derin yanıklarla hastanelerine getirilen Ala'nın hayati tehlikeyi atlattığını söyledi.

Ala'nın yüzü ve vücudunda yanıklar bulunduğunu anlatan Turan, "Hastanemize geldiğinde kan zehirlenmesi aşamasındaydı. Yüzde 40 oranında 2. ve 3. derece yanıkları vardı. Yoğun tedavi uygulandı, neredeyse o aşamada makineye bağlama ihtimalimiz oluştu. Yoğun tedaviye yanıt almaya başladık." dedi.

Turan, çocukların vücut direncinin daha fazla olduğunu, bu durumun tedavi aşamasını kolaylaştırdığını dile getirdi.

Minik Ala'nın ağızdan beslenmeye başladığını belirten Turan, çocuğun yaralarının bir an önce iyileşmesi için yoğun bir tedavi süreci uyguladıklarını kaydetti.

Ala'nın babası Adil Degullalla, Ala'nın tedavisinin tamamlanmasının ardından Hama'da bulunan eşi ve diğer çocuklarının yanına döneceklerini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş