DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye Alevileri Esed’den uzaklaşıyor

Baas rejimi lideri Esed idaresi altındaki Aleviler, bir belge yayınlayarak Esed’e uzak durduklarını belirtti.

6 Yıl Önce
2016-04-03 11:39:32

TİMETURK I HABER MERKEZİ
Melahat KEMAL

Suriye Alevilerinin Baas rejimi liderine mesafeli durduklarını açıkladıkları sekiz sayfalık belge, BBC tarafından elde edildi ve ayrıntıları kamuoyu ile paylaşıldı.

Sekiz sayfalık belgede Suriye'nin geleceği için de seküler bir Suriye istediklerini belirten Suriye Alevileri Müslümanlara, Hıristiyanlara ve diğer dinlere mensup olanlara eşit davranıldığı bir Suriye istediklerini söylüyor.

Gerek Beşar Esed gerekse babası Hafız Esed zamanında idari ve askeri kadrolarda Alevilerin hakim olmasına rağmen gelecekte Suriye için istedikleri idarenin “sadece demokrasi ve temel insan haklarına dayanan bir idare” olduğunu açıkladılar.

Belge dışında BBC'ye açıklamalarda bulunan Suriyeli Alevilerin liderleri “Aleviler, rejimin işlediği suçlara ortak edilmemeli” dedi.

Belgeyi hazırlayan liderler, bu belge ile savaş öncesinde Suriye nüfusunun %12'sini teşkil eden Alevilerin, Baas rejimi ile aralarında bulunduğuna inanılan ‘göbek bağı'nı keserek kendilerini Baas rejiminden ‘özgürleştirmeyi' amaçladıklarını belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ALEVİ

NE ALEVİSİ BUNLAR ASIL ALEVİ BİZİZ TÜRKİYEDE YALANCI ALEVİ DOLU HZ.ALİ EFENDİMİZDİR BUNLAR İSE TAKİYE YAPIYOR HACI BEKTAŞI VELİ PİRSULTAN HAZRETLERİNİN BUNLARLA İLGİSİ YOK O ZATLAR VE BİZ LAİLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULALLAH ALİ VELİYULLAH DERİZ DİĞERLERİ İSE HZ.ALİ EFENDİMİZ KULLANARAK İSLAMA ZARAR VERİYORLAR YANLIŞ YAPIYORLAR

cengiz

Köseye sikistilar tabiki göbek bagini ayiracaklar AMA simdiye kadar memmundular

Görüş Bildir Bizimle Paylaş