SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Süleyman Soylu: Sene sonuna kadar 80 bin kaçak göçmen sınır dışı edilecek

Süleyman Soylu: Sene sonuna kadar 80 bin kaçak göçmen sınır dışı edilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzensiz ve kaçak göçle mücadele etmek için sene sonuna kadar 80 bin kaçak göçmenin sınır dışı edileceğini söyledi. Son günlerde kayıtsız göçmenlere yönelik deport faaliyetleri hız kazanmış, uygulamalar seçim sonrası yaşandığı için tepki çekmişti.

Süleyman Soylu: Sene sonuna kadar 80 bin kaçak göçmen sınır dışı edilecek
23.7.2019 17:10:21

Haliç Kongre Merkezi'nde bir etkinlikte konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz, düzeni sağlamakla mükellefiz. Geçen yıl toplam 56 bin kaçak göçmeni sınır dışı ettik. Biz bunu yapmazsak, Türkiye kaçak göç açısından çekici bir merkez haline gelir. 20 Temmuz itibarıyla rakam 43 bin. Bu yıl itibarıyla biz 80 bin ortalama, geçen yıldan neredeyse yüzde 40-50 civarında bir fazlalıkla sınır dışı işlemi gerçekleştireceğiz, gerçekleştirmek zorundayız şeklinde konuştu.

Euronews'ten Enis Günaydın'ın haberine göre Türkiye'ye her sene yüz binlerce göçmenin kaçak yollarla girmeye çalıştığını açıklayan Soylu, 2018 yılında bu sayının 547 bini geçtiğini belirtti. 2019 yılında bugüne kadar yaklaşık 168 bin kişinin ülkeye girmesini engellediklerine de değinen bakan, "Bu rakamın bu kadar düşmesinde esas itibarıyla bir taraftan da sınırlarda almaya çalıştığımız tedbirler var" dedi.

"2018'DE 268 BİN KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI"

Süleyman Soylu, bugüne kadar Türkiye sınırları içerisinde yakalanan kaçak göçmenlerin sayısını açıkladı. Soylu, "Türkiye'de, sınırlarımız içerisinde 2018'de 268 bin kaçak göçmen yakaladık. Bu yıl da yaklaşık 160 bin şu ana kadar kaçak göçmen yakaladık. Yıl sonunu 300 bini aşarak bitireceğimizi tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Alınan sınır dışı önlemlerinin Türkiye'nin kaçak göçmenler için cazibe merkezi gelmemesi amacıyla yapıldığının altını çizen İçişleri Bakanı, "Bu düzeni ortaya koymak, bugün bizim ensar ve muhacir ruhuyla beraber ev sahipliği yaptığımız kardeşlerimizin de lehinedir. Eğer bunu sağlamazsak, bu yönetilemez duruma gelir" dedi.

"EĞER KAYITSIZ SURİYELİLERİ İSTANBUL'DA TUTARSAK..."

Soylu ayrıca, İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamayla Suriyelilerin kayıtlı olduğu illere dönmesi yönündeki kararı değerlendirdi.

İstanbul'da 540 bin civarında kayıtlı Suriyeli göçmen olduğunu açıklayan Soylu, bunların haricinde çok sayıda sığınmacının de farklı illerde kayıtlı olmasına rağmen İstanbul'a geldiğini belirtti.

Bakan, "Eğer (kayıtsız olan Suriyelileri) İstanbul'da muhafaza etmeye çalışırsak, kimse kusura bakmasın, İstanbul'da hiçbirimizin kontrol edemediği, yönetemediği ve karşı karşıya kalmış olduğumuz bir sıkıntı baş gösterir. Düzenimiz, kuralımız, açık ve nettir. Herkes, sağladığımız oturum belgesinin tarif ettiği vilayette hayatını devam ettirecektir" şeklinde konuştu.

"ARAPÇA TABELALARA MÜDAHALE KANUNİ BİR UYGULAMA"

İstanbul'daki Arapça yazılı tabelaların kaldırılmasını konusuna da değinen Soylu, bunun kanun tarafından ortaya koyulan bir gereklilik olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'Yİ YALNIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR"

Valilik açıklamasından sonra ortaya çıkan ve sosyal medyada çok defa paylaşılan bir karikatürü de eleştiren Soylu, amacın Türkiye'yi yalnızlaştırmak olduğunu söyledi.

Soylu, "Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz düzeni oluşturmakla mükellefiz" dedi.

Söz konusu karikatür, Esed destekçisi hesaplardan yayılmış, Türkiye'yi mültecileri yakalamaya çalışan şekilde resmetmişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR