DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

BURSA

20:14

04:05
20:14
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:59

03:51
19:59
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:41

03:35
19:41
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
19:25
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:10

03:18
19:10
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

ANKARA

19:59

03:51
SAHUR
19:59
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
SAHUR
19:25
İFTAR

SGK'dan emeklilik müjdesi

Prim şartını sağlamasına rağmen, borcundan dolayı emekli olamayanlar emekli olabilecekler...

12.05.2015 06:10:08

Ajansların haberine göre; Memurlar 12 ay ve daha fazla prim borcu olan 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun yüzü gülüyor. Prim borcunu sildirip hizmeti dondurma imkanı getiren düzenleme hayata geçti. Böylece borçlu Bağ-Kur'lular ile bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlıktan yararlanma yolu açılırken; çok sayıda kişiye de emeklilik imkanı sağlandı. Prim günü olarak emeklilik şartlarını sağlamasına rağmen borcundan dolayı emekli olamayanlar, bu düzenleme sayesinde muradına erecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yayımladığı genelgeyle birlikte, bunun için yapılması gerekenler belirlendi. Emekli olmak için borçlu olduğu dönemin hizmet süresine ihtiyacı bulunmayanlar, borcun silinmesi için hemen bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurabilecek. Dilekçe verildikten sonra işlemler başlatılacak, borç silinerek bu dönemin hizmeti dondurulacak. Başvuru yapılmazsa da, 31 Temmuz'da SGK ödenmeyen borçları silecek, hizmeti askıya alacak.

NASIL YAPILACAK ?

Bu düzenleme, emekli olmak için Bağ-Kur sürelerinin hepsine değil ama bir kısmına kadar ihtiyacı olanların da işine yarayacak. Örneğin; emeklilik için 6 aylık prime ihtiyacınız var ama 2 yıllık prim borcunuz var. Bu 6 aylık kısmı 31 Temmuz'a kadar ödeyip, 18 aylık borcu sildirebilme imkanınız bulunuyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra şartlarınız tamamsa emekli olabileceksiniz.

AVANTAJI KULLANIN

12 ay ve daha fazla süreyle prim borcu olan tüm Bağ-Kur'luları kapsayan yasal düzenleme, borçları sildirip hizmeti askıya alma imkanı getirirken, ileride istenirse dondurulan süreleri yeniden canlandırma fırsatı da sunuyor. Talep edildiği zaman ödeme yapılarak dondurulan süreler emeklilik hesabına katılabilecek. Ancak sürenin istenilen kadarını canlandırma imkanı yok, hepsini canlandırmak gerecek. Bu yüzden erken ödeyenler için bir avantaj da ortaya çıkıyor.

BUNLARA DİKKAT!

31 Temmuz'a kadar kadar ödeme yapmayanların borcu otomatik olarak silinecek, silinen döneme ait hizmeti askıya alınacak. Bu tarihi beklemek istemeyenler, bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvurarak yandaki dilekçe ile borçlarından kurtulabilecek. Borçlu olduğu dönemin sadece bir kısmına ihtiyacı olanlar ödeme ve sildirmeyi birlikte yapacak. İhtiyaç olan kısmı ödeyip kalan borcu sildirebilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Konu sünni-şii konusu diyil de,büyük Pers uyğarlığını hezmetmeyen İç Asya'nın bozkırlarında sığır besleyen vahşi milletimizdir.İRAN 2 KEZ RUSYA'YA SAVAŞ AÇTI(1806-1813 ve 1826-1828 yıllarında). AMAÇ KAFKASLARDAKI MÜSÜLMAN HALKI ERMENİLERİN DAVETİYLE BÖLGEYE GELMİŞ KAFİR RUS ORDUSUNDAN KORUMAKTI.İran 2 kez Britanya imparatorluğunun üzerine yeridi.Herat bölgesinin müsülman ahalisini korumak kastındaydı.Ne var ki İngilizler çok güçlüydü.Bugün bile durmadan Batılı Hristiyan güçleriyle nihayetsiz savaşta.Peki türk milleti nerede?Siyonist İsrail'in parmağında oynamakta

Mahmut Oğuz

Evet Ak Parti yıllardır BOP çuydu ama şimdi değil. Oh ne güzel dünya. Büyük Ortadoğu Projesi ile hedeflenen 22 İslam ülkesinin şimdilik 5-6 sı işgal edildi. Bu da önemli değil. On binlerce Müslümanın canına kıyıldı, ırzına geçildi. Bu da hiç önemli değil. Vah vah Hakan Albayrak. Erbakan Hocanın ismini zikretmişsin. O halde koalisyon ortağı olarak 11 ay Başbakanlık yaptığını ve 6 ayda çokça ağzına doladığın ümmet birliğinin temellerini attığını yani D8 i kurduğunu da söyle. Bunun karşısında Tayyip Erdoğan’ın ümmetin maslahatı için 13 yıldır konuşmaktan başka ne yaptığını…

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan