SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Selman’dan, Hafter’e 'acil yardım’ ve ‘askeri destek’ sözü

Selman’dan, Hafter’e 'acil yardım’ ve ‘askeri destek’ sözü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Libya Ulusal Ordu Lideri Hafter’e acil olarak maddi ve askeri yardım sözü verdiği açıklandı.

Selman’dan, Hafter’e 'acil yardım’ ve ‘askeri destek’ sözü
27.1.2020 14:42:49

Libya sahnesinde geri planda kalan Suudi Arabistan, Türkiye'nin asker gönderme kararından sonra harekete geçti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Libya Ulusal Ordu Lideri Hafter'e acil olarak maddi ve askeri yardım sözü verdiği açıklandı.

Mısır ve Körfez kaynakları, Al-Arabi Al-Jadeed'e yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın nüfuzunu artırmak için, BAE aracılığıyla Libya Ulusal Ordusu Lideri Hafter'e, en kısa zamanda büyük bir finansal ve askeri yardım paketi sağlamayı vaad ettiğini öne sürdü.

Bir kaynak, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Libya krizine önemli ölçüde katılmadığına dikkat çekerek; bu konuda sahneyi müttefikleri BAE ve Mısır bıraktı. Ancak krizde Türkiye'nin rolünün artması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsen devreye girmesi, Selman'ı harekete geçirdiğini belirtti.

El-Arabi Al-Jadeed'e konuşan aynı kaynak, Türkiye tarafından gazeteci Kaşıkçı cinayetini gerçekleştirmekle suçlanan Suudi Veliaht Prensi Selman'ın, Türkiye'nin Libya'daki görevini engelleyerek, Erdoğan'dan intikam almak istediğini öne sürdü.

Aynı kaynak, Prens Selman'ın ajanlar aracılığıyla, Doğu Avrupa ülkelerinden Libya'da meşru Ulusal Uzlaşma Yönetimine karşı savaşan Hafter'in Ulusal Ordusu'na teslim edilmesi için silah sevkiyatı yapıldığını da açıkladı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR