DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı

7 Yıl Önce
2015-06-01 13:23:39
Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun için Erzincan, Niğde ve Nevşehir'deki sağlık çalışanları, 15 dakika iş bırakma eylemi yaptı.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bahçesinde toplanan sağlık çalışanları adına açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Mesut Turan, hayatını kaybeden Furtun'a saldırıyı kınadı.

Son günlerde gündem oluşturan ve Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı boyut kazanan saldırılarda, "sağlık ve şiddet" kelimelerinin sıkça yan yana anılmasından derin endişe ve üzüntü duyduklarını dile getiren Turan, halk sayesinde var olduklarını, onların dua ve destekleriyle ayakta kaldıklarını belirtti.

Turan, "Mesleğimizi icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşımıza çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebiliriz. Unutmayalım ki insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesi beklenemez. Bu nedenledir ki şifa veren eller, sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor" diye konuştu.

Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İsmail Yılmaz, Hastane Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek ve hasta yakınları da sağlık çalışanlarına destek verdi.

- Niğde

Niğde'deki sağlık çalışanları, Niğde Devlet Hastanesinin poliklinikleri önünde 09.00'da toplanarak, meslektaşları Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini kınadı.

Niğde Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınadı.

Yücel, şunları dile getirdi:

"Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde mazur göremeyiz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddeti asla kabul edemeyiz. İnsanımızın sağlığı için canla, başla görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti 'Kimler ve nasıl' diyerek, ayırt etmeden lanetliyoruz. İnsan hayatına kastedilerek ortaya konan bu korkunç olay, sağlık camiasını derinden sarsmıştır. Her şeyden önce 'şifa veren ele vefa' dedik ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden hatırlatarak sağlık çalışanlarımıza küçük bir teşekkürün esirgenmemesini istedik."

Şiddetin ne medeniyetle ne de ahlaki değerlerle bağdaşmadığını vurgulayan Yücel, "Zaman zaman bu tür üzücü hadiselerle karşı karşıya kalabilmekteyiz. Sevginin, hoşgörünün ve merhametin sembolü bir sahada böylesi olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz" dedi.

- Nevşehir

Devlet Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklama yapan çocuk cerrahisi uzmanı Op. Dr. İlker Sait Tuncer de sağlık camiası olarak, canla, başla, azimle, fedakarca çalışan doktorun şiddete maruz kalarak hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını söyledi.

Millete hizmet aşkıyla, görevini "gece gündüz" demeden yerine getiren doktorların ve sağlık çalışanlarının üstün gayretlerinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu anlatan Tuncer, "Doktor Kamil Furtan da diğer sağlık çalışanları gibi gecesini gündüzüne katarak toplum sağlığı için ter döküyor ve çaba gösteriyordu ancak vicdan sahibi hiç kimsenin kabul edemeyeceği saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Sağlık alanında şiddetin hakim olmasına sağlık çalışanları olarak asla müsaade etmeyeceğimizi burada belirtmek istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Amaçlarının, doktorlara yapılan saldırıları kınamak ve bu saldırıları görünür kılarak, çalışma koşullarının daha güvenli hale getirilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Tuncer, "Hastaneler kutsal mekanlardır. Buralarda şifa dağıtılır. Bizim halkımız yardımsever, kıymet bilir, hoşgörülü ve saygılı insanlardır. Bu saldırganlar nasıl yetişti, anlamakta zorlanıyoruz. Sağduyulu halkımızın bu sorunları çözmede bizimle yer alacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Sağlık çalışanları, 15 dakika aranın ardından görevlerine döndü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cem polat

Sizden acılar yardımınızı bekliyorum cok ıhıhtıyacım var

Görüş Bildir Bizimle Paylaş