DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rusya'dan ABD'ye Türkiye mesajı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'ye Türkiye konusunda kritik mesajlar verdi...

7 Yıl Önce
2015-12-05 22:18:23

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD yönetimine IŞİD petrolü konusunda bazı mesajlar verdi. Konaşenkov, "ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından meslektaşlarımız, kanıt olarak sunduğumuz fotoğrafların orijinal olduğunu teyit etti" dedi.

Sputnik'in haberine göre, IŞİD petrolünü Türkiye'ye taşıyan tankerlere ABD'li makamların 'göz yumduğunu' savunan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Rusya, petrol kaçakçılığını ortaya koyan gerek fotoğraf, gerek video kanıtları sundu. Eğer bunlar ABD için yeterli değilse, o halde Türkiye-Suriye sınırında teröristlerin kontrolündeki petrol zengini bölgelerde son dönemde sayıları üç katına çıkarılan İHA'ların elde ettiği görüntüleri izlemelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

İgor Konaşenkov, "ABD Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından meslektaşlarımız, kanıt olarak sunduğumuz fotoğrafların orijinal olduğunu teyit etti. Ancak sınırdan geçen tanker görmediklerini iddia ediyorlar. Fotoğraf, durağan bir nesne olduğu için bu açıklamaları gülünç" diye konuştu.

ABD'li yetkililerin çifte standart uyguladığını ve kelime oyunu yaptığını belirterek, yaşanan durumu 'absürd tiyatro' olarak nitelendiren Konaşenkov, şunları söyledi:

"ABD'ye Türkiye'ye petrol kaçakçılığını tespit etmeleri için teknik ekipmanlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD'e ait petrol tesislerini 'seçerek' vurduklarını açıkladı. Konaşenkov "Sayın Carter, ABD Hava Kuvvetleri'nin son bir ayda teröristlere petrol tesislerinin sadece kârlı olanları vurduğunu açıkladı. Bunu nasıl anlamalıyız? Yani, son 1,5 senedir ABD, sadece zarar eden petrol tesislerini mi vuruyordu? Teröristlerin silah almak, yeni destekçi bulmak, kanlı terör eylemleri düzenlemek için gerekli parayı nereden bulduğu ve IŞİD'in kontrolündeki toprakların bu süreçte 3 katına nasıl çıktığı şimdi anlaşıldı" dedi.

ABD'nin Türkiye-Suriye sınırından geçen petrol tankerleri tespit edememesine ilişkin sözlerini sürdüren Konaşenkov, "ABD'nin bunun için her türlü teknik ekipmana sahip olduğunu düşünüyoruz. Rusya, petrol kaçakçılığını ortaya koyan gerek fotoğraf, gerek video kanıtları sundu. Eğer bunlar ABD için yeterli değilse, o halde Türkiye-Suriye sınırında teröristlerin kontrolündeki petrol zengini bölgelerde son dönemde sayıları üç katına çıkarılan İHA'ların elde ettiği görüntüleri izlemelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

Konaşenkov, Suriye ve Irak üzerinde faaliyet gösteren ABD'ye İHA'ların sürekli olarak Türkiye'deki İncirlik üssünü kullandıklarına dair bilgi sahibi olduklarını da vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

Türk

Bir müsəlman ülkesisin NATO-ya arxalanması axmaqlıqdı. Rusiya tarixinə nəzər salsaq hər zaman müharibələrə hazır olduğunu anlamaq zor deyil. ABD-ın kaçuk matreallardan olan sillahları ilə Rusiyanın silahlarını bir tutmaq olmaz. ABD hələdə Kalaşnikov avtomotunu yenecek bir avtomota sahib deyil. 1-dünya müharibesinde Türkiyenin itirdiklerini hüpimiz biliyoruz. Russiya kazandı 2-ci dünya müharibesinde Russiya kazandı ve illerdi 3-e hazırlıklı. Türkiyeye silahlı cevap vermemesi NATO-nun kaçuk silahlarından korkduğu deyilş Bir müsəlman ölkəsini məhv etmək istəmədiyindəndir.

egenç

fotoğraflar orijinaldır de nereyi çektiğin önemlidir. Ruslar küçüldüler baştan beri yalan söylüyorlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş