Rejim İdlib'e yaklaştı, HTŞ kendini feshetmeyi tartışıyor

Rejim güçleri İdlib şehir merkezine 7 km uzaklıktayken, İdlib'deki silahlı muhaliflerin en önemli bileşenlerinden birini oluşturan ve Rusya'nın saldırıları meşrulaştırmak için gündemde tuttuğu Heyet Tahrir'uş Şam kendini feshedip etmemeyi tartışıyor.

16.02.2020 15:45:21

Rusya ve İran desteğiyle İdlib'de ilerleyen Şam güçleri, şu anda şehir merkezine 7 km uzaklıktayken, kentte aktif örgütlerden biri olan Heyet Tahrir Şam kendini feshedip etmemeyi tartışıyor.

Bölgedeki üst düzey HTŞ komutanlarının yaptığı “fesih” toplantısı sürerken İdlib'de de savaş devam ediyor.

NURETTİN ZENGİ GRUBU AYRILMIŞTI

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre 2017 yılında Şam'ın Fethi Cephesi ve Nureddin Zengi Hareketi'nin iki ana bileşen olarak kurduğu HTŞ'de bir süre sonra iç karışıklıklar baş göstermiş ve Nureddin Zengi Hareketi ana çatıdan ayrılmıştı.

Şam'ın Fethi Cephesi ise, Nusra Cephesi'nin El-Kaide ile bağlarını koparmasından ve kendini feshetmesinden sonra aldığı isim.

EL KAİDE'DEN AYRILSA DA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR

Bu örgüt her ne kadar El-Kaide ile bağlarını koparmış olsa da diğer devletler tarafından terör örgütü olarak ilan edilmesinin önüne geçemedi.

Rusya da, özellikle İdlib'e yaptığı hava harekatlarını bölgedeki “radikallerin” varlığıyla yani HTŞ ile meşrulaştırmaya çalışıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “radikaller” dahil ateşkese uymayan kim varsa hedef olacağını söylemişti.

NATO DESTEĞİNİN ÖNÜNDEKİ ENGEL HTŞ

Türkiye'nin bu plana sıcak yaklaştığı kaydedilirken, HTŞ'den boşalan bölgelere ise Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun yerleşmesi bekleniyor.

Türkiye'nin İdlib'deki harekatı genişletmeye karar vermesi durumunda NATO desteğini arkasına almasının önündeki engelin de bölgedeki HTŞ varlığı olduğu değerlendiriliyor.

ULUSLARARASI DENGELER DEĞİŞEBİLİR

HTŞ'nin kendini feshetmesi uluslararası dengeler açısından da belirleyici olabilir.

YABANCI SAVAŞÇILAR AYRILIK SONRASI NE YAPACAK?

Suriye kaynaklarına göre, HTŞ içinde faaliyet gösteren yabancı savaşçıların kendisini “El-Kaide'nin Suriye kolu” olarak ifade eden Huras ed Din veya Ensar el Tevhid isimli örgütlere katılması bekleniyor.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1326413_2

YORUMLAR (0)

hunkartensi

HTŞ varlığının bölge halkına değil Esad ve Rusya ya yaradığının farkında değil mi bir an önce fes edildiklerini açıklasınlar dünyaya ki Esad ve Rusya nın da saldırma bahanesi kalmasın yavaş yavaş normal hayatına dönsün Suriye halkı görüşmeler masada yapılır BM bunun için kurulmadı mı