DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ramazan ayı başlıyor

İlk sahura bu gece kalkılacak, ilk teravih namazı ise bu akşam kılınacak...

7 Yıl Önce
2015-06-17 09:00:20

Ramazan ayı bu gece ilk sahurla başlıyor. Ramazanı ilk karşılayan ilimiz 02.26'daki imsak vaktiyle Ardahan olacak. Oruca en son başlayacak şehir ise saat 03.51 ile Muğla. İlk teravih namazı da akşam kılınacak.

Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle orucu Amerika'da ve İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak. İftarla imsak arasında 3 saat 27 dakika bulunan ABD'nin eyaletlerinden Alaska'nın Anchorage bölgesinde akşam ezanı 23.48'de okunacak. Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde oruç süresi neredeyse 19 saati buluyor.

Saat 22.49'da orucunu dualarla açacak olan Norveç'in başkenti Oslo'da yaşayan bir Müslüman 02.46'ya kadar sahuru yapmış olacak.

Avrupa ülkelerinde de oruç süresi 18 saati buluyor. Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda'da yaşayanlar, Türkiye'nin orucunu en geç açan ili Edirne'den bir saat sonra iftar yapacak. Sofya'da ilk iftar, saat 21.14'te, Kırcaali'de 21.02'de, Filibe'de 21.06'da, Varna'da 20.58'de yapılacak. Batı Trakya'daki İskeçeli Müslümanlar, saat 21.02'de, Gümülcine'de ise 21.00'de oruçlarını açacak.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl ramazan ayının ana teması olan "Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman"ın tanıtım toplantısında konuştu.

Bir kaç müjde paylaşmak istediğini kaydeden Görmez, Türkiye'de 24 saat Kur'an yayını yapan tematik bir radyo istasyonu kurduklarını açıkladı. Görmez, "Gelin gönüller yaparak oruçlarımıza güç katalım. Gelin, gönüller yıkarak oruçlarımızı bozmayalım" diyen Görmez "Biz ramazanı değil, ramazan bizi değiştirsin. Ramazanı değiştirmeye kalkıştığımız zaman, ramazanın bize getirdiği barışı, kardeşliği elimizle itmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş