DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PYD/PKK, Suriye'nin kuzeyinde temizlenen bölgelere 50 bombalı araç gönderdi

PYD/YPG/PKK Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla temizlenen bölgelere mülteci dönüşünü engellemek için sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda 50 bombalı aracın bölgeye gönderildiği tespit edildi.

2 Yıl Önce
2019-11-19 12:18:01

PYD/YPG/PKK, Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatı ile temizlenen bölgelerde Suriyelilerin evlerine dönüşü engellemek için sivillereyönelik saldırılar düzenliyor.

50'DEN FAZLA BOMBALI ARAÇ

Son 2,5 ayda bölgede 50'den fazla bombalı araç sokan terör örgütü bunlardan bazılarını patlatamadı. Pazar yeri, fırın ve sınır kapısı gibi sivillerin kalabalık olduğu noktalarda patlatılan bombalı araçlarla yüze yakın insan hayatını kaybetti.

FIRIN VE PAZARLAR HEDEF

Önceki gün yaşanan son saldırıda Tel Abyad'ın Ali Becliye köyünde bomba yüklü bir araç pazar yeri yakınlarında infilak ettirildi. Yerel kaynaklar saldırıda 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Tel Abyad'ın Suluk kasabasında 10 Kasım'da bir fırına düzenlenen bombalı araç saldırısında da 7 kişi hayatını kaybederken, Türkmenlerin yaşadığı Hamam köyünde de bombalı 2 araç patlatılamadan etkisiz hale getirildi.

EN FAZLA SALDIRI ÇOBANBEY'E

Çobanbey'de üç gün önce bir köyde bomba yüklü araç patlatan teröristler son 2,5 ayda bazıları motosikletle olmak üzere 15'e yakın bombalı araç patlattı. Saldırılarda çoğu sivil en az 20 kişi öldü, 50'ye yakın kişi de yaralandı.

EN KANLI SALDIRI EL BAB'DA

Geçtiğimiz hafta El Bab'da düzenlenen saldırıda en az 18 kişi hayatını kaybetti. PKK'ya yakın kaynaklar saldırıyı Suriye Milli Ordusu'na (SMO) sızan bir DEAŞ'lının düzenlediğini öne sürdü. Ancak MİT saldırıyı gerçekleştiren PKK/YPG'li teröristi başarılı bir operasyonla yakaladı. SMO'dan dün yapılan açıklamada da iddialar kesin bir dille yalanlandı. Okulların tatil edildiği şehirde halk yakalanan teröristin idam edilmesi için gösteriler düzenliyor. Afrin, Cerablus ve Rasulayn da teröristlerin saldırı düzenlediği yerler arasında.

ÜÇ AYRI YÖNTEMLE SALDIRI

Yerel kaynaklara göre örgüt, kalabalık yerlerde patlattığı araçları şehirlere sokmak için 3 ayrı yöntem kullanıyor.

Bazı yerlere bombalı araçlar bizzat teröristler tarafından bırakılarak uzaktan kumanda ile patlatılıyor. Saldırı için yerel işbirlikçiler de kullanılıyor. Tehdit veya para ile ikna edilen şahışlar, araçlarına patlayıcı yüklenerek şehir merkezlerine yönlendiriliyor. Araç istenilen konuma park edildiğinde de patlayıcı infilak ettiriliyor.

Diğer yöntemde ise Suriye Milli Ordusu'nun (SMO) kontrol altında tuttuğu bölgelere giden araçları durduran teröristler, sürücüyü gözaltına alıyor. Sürücü gözaltında tutulurken aracın görünmeyen bölümlerine patlayıcı yerleştiriliyor. Sürücü bırakıldıktan sonra araç takip edilerek uygun konumda araç patlatılıyor.

ORGANİZATÖRLER KANDİL'DEN GELİYOR

El Bab'da, 18 kişinin yaşamını yitirdiği, 30 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı organize eden, saldırıda kullanılan bomba yüklü aracı temin eden, Suriye'nin Menbiç bölgesi sözde genel sorumluları ‘İskender' ve ‘Ebu Ziyad' kod adlı teröristlerin, PKK'nın ‘Kandil yapılanması' ile bağlantılı olduğu belirlendi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş