SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Pompeo'dan Danimarka'yla ''Grönland'' görüşmesi

Pompeo'dan Danimarka'yla ''Grönland'' görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'ın Danimarka ziyaretini iptal etmesinin ardından Danimarkalı mevkidaşı ile görüşme gerçekleştirdi.

Pompeo'dan Danimarka'yla ''Grönland'' görüşmesi
22.8.2019 08:30:38

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, dünkü basın brifinginde Dışişleri Bakanı Pompeo'nun, Danimarkalı mevkidaşı Jeppe Kofod ile görüştüğünü söyledi.

Ortagus, görüşmede iki ülke arasında 'Grönland dahil olmak üzere'Arktik bölgesindeki işbirliğini işbirliğini artırma olasılığının tartışıldığını belirtti.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Trump'ın toplantılarda, yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına ABD'nin Grönland'i alıp alamayacağını sorduğunu, Grönland'ın bol kaynaklarının ve jeopolitik öneminin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazmıştı. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen iki kaynak da Trump'ın Beyaz Saray danışmanından bu konuyu araştırmasını istediğini aktarmıştı.

Associated Press (AP) ajansının Trump'ın yakın çevresinden olduğunu belirttiği bir kaynağa dayandırdığı haberinde de kaynak, Trump'ın Grönland'i satın alma konusunu müzakere ettiğini ancak bu konuda ciddi olmadığını söylemişti.

Grönland Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili "Grönland, mineraller, saf su ve buz, balık stokları, deniz ürünleri, yenilenebilir enerji gibi değerli kaynaklar açısından zengin ve macera turizmi için yeni bir mecra. İş yapmaya açığız ancak satılık değiliz" açıklamasını yapmıştı.

Frederiksen, Trump'ın Grönland'ı satın almak istediği yönündeki haberler için 'bunun absürt bir tartışma konusu' olduğu değerlendirmesini yaparak, adanın satılık olmadığını yinelemişti. Frederiksen, "Grönland Danimarkalı değil. Grönland Grönlandlı. Buna cidden niyet edilmediğini ısrarla ümit ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.  


    YORUM YAZ

YORUMLAR

rusyanın çevrsi / 22.8.2019 10:16:53
abd rusyayı çevreleyip orayada füze sistemleri kurmak istiyor. bereketliymiş, mineral gibi iddialar hikaye.. ilerde olacak savaşa muhtemel mevzi hazırlığından başka bişey değil.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR