SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Netanyahu’dan, 'İran' tepkisi: Avrupa ülkeleri, kendilerinden utanmalı

Netanyahu’dan, 'İran' tepkisi: Avrupa ülkeleri, kendilerinden utanmalı

İşgal devleti İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran ile ticaret yapmak isteyen Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirerek 'kendilerinden utanmaları gerekir' ded

Netanyahu’dan, 'İran' tepkisi: Avrupa ülkeleri, kendilerinden utanmalı
2.12.2019 14:05:09

İşgal devleti İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran ile ticaret yapmak isteyen Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirerek "kendilerinden utanmaları gerekir" dedi.

Netanyahu, İran ile ticaret yapmanın, nükleer silahın geliştirilmesine imkan sağladığını iddia etti.

Netanyahu pazar akşamı yaptığı açıklamada, 6 Avrupa ülkesinin, ABD yaptırımlarına karşı İran ile ticareti sürdürmek için kurulan INSTEX şirketine katılmalarını sert dille eleştirdi.

Geçtiğimiz hafta INSTEX'in kurucuları olan Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık tarafından yapılan ortak açıklamada Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç'in de sisteme dahil olmasından memnuniyet duyduğu kaydedilmişti.

Tahran yönetimini nükleer anlaşmada tutmak isteyen Almanya, İngiltere ile Fransa, İran'la ticareti kolaylaştırmak ve Avrupalı şirketleri ABD'nin yaptırımlarından korumak için Ocak 2019'da INSTEX'ı kurmuştu.

Fakat İran, ekonomisi için hayati önem taşıyan petrol ticaretini içermediği gerekçesiyle INSTEX'ten yeterince memnun değil.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR