DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MİT tırlarını durduranlara kovuşturma izni

MİT tırlarını durduranlara kovuşturma izni

7 Yıl Önce
2015-06-04 13:28:15
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, MİT tırlarının Hatay ve Adana'da durdurulması ve aranmasında görev alan Cumhuriyet savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıoğlu'nun son savunmalarının alınmasını kararlaştırdı.

Daire ayrıca, bu savcılarla Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Erdal Yılmaz ve Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Kubilay Ayvaz hakkında kovuşturma izni verdi.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, savcıların tutuklu olmaları nedeniyle dosyayı öncelikle ele aldıklarını söyledi.

Bir üyenin yurtdışında bulunması nedeniyle 6 üyeyle toplandıklarını belirten Yılmaz, 2 üyenin muhalefetine karşı oy çokluğuyla savcılar ve jandarma komutanları hakkında kovuşturma izni kararı alındığını bildirdi.

Yılmaz, üyeler Mustafa Kemal Özçelik ve Mahmut Şen'in henüz kovuşturma izni verilmemişken soruşturma aşamasında hakimlerin tutuklanmasının yanlış ve hukuksuz olduğu, ayrıca savunma için kendilerine yeterli süre verilmemesi gerekçesiyle muhalif kaldıklarını aktardı.

Kovuşturma izni kararının, Tarsus, İskenderun ve Osmaniye başsavcılıklarına gideceğini bildiren Yılmaz, evraklar ulaştıktan sonra 5 gün içinde ilgili savcılığın iddianame düzenleyeceğini ifade etti.

İddianamenin gönderileceği ağır ceza mahkemesinin de iddianamede yazılı suçlardan yargılama yapılıp yapılmayacağına, son soruşturmanın açılıp açılmayacağına karar vereceğini belirten Yılmaz, savcıların, haklarında son soruşturmanın açılması kararı alınması durumunda Yargıtayda yargılanacaklarını hatırlattı.

Kovuşturma izni vererek HSYK'nın yargılamayla ilgili görevinin sona erdiğini dile getiren Yılmaz, bundan sonra konuyu disiplin yönünden inceleyeceklerini söyledi.

Kovuşturma izni verilen dosyalarda ilgililere genellikle 10 gün savunma süresi verildiğini ifade eden Yılmaz, bu dosyada ise savcılara daha kapsamlı savunma yapabilmeleri amacıyla 15 gün süre tanıdıklarını bildirdi.

Yılmaz, savunmalar geldikten sonra disiplin yönünden son kararı vereceklerini kaydetti.

HSYK'nın üst düzey kolluk amirleri hakkında soruşturma ve kovuşturma işlemlerini de yürüttüğünü hatırlatan Yılmaz, bu nedenle Jandarma Komutanları hakkında kovuşturma iznini kendilerinin görüştüğünü belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş