DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MİT'e yılda 1,5 milyon ziyaretçi

MİT'in internet sitesinin 2016 yılı boyunca 1,5 milyonu aşkın vatandaş tarafından ziyaret edildiği bu ziyaretçilerden de 70 bininin yardımcı olmak için başvuru yaptığı ortaya çıktı.

5 Yıl Önce
2017-01-09 10:17:18

Bir önceki yıla göre hem ziyaretçi hem de başvuru sayısı neredeyse 2 kat artarken en fazla başvuru 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı ay ve devamındaki Ağustos ayında geldi. Türkiye'de 20 Temmuz 2015 Suruç patlaması ile başlayan ve yoğunlaşan terör saldırıları sürecinde MİT'te ihbarlarda ciddi artış yaşandı. Son dönem aylık başvuru ortalamaları da 2-3 binlerden 6-7 binlere çıktı.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın internet sitesi 2016 yılı boyunca 1,5 milyondan fazla vatandaş tarafından ziyaret edildi. En fazla ziyaret 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı Temmuz ayı ve devamındaki Ağustos ayında gerçekleşti. Temmuz ayında 222 bin vatandaş, Ağustos ayında da 250 bin vatandaş internet sitesini ziyaret ederek başvuru alanları ile ilgili inceleme yaptı.İnternet sitesini 2016 yılı boyunca 1,5 milyonu aşkın vatandaş ziyaret etti. 2015 yılında bu rakam yarısı oranında kalmıştı.

70 BİN KİŞİ

MİT verilerine göre, 69 bin 988 vatandaş MİT'e resmi başvuru yaparak "yardımcı olmak" istedi. 2015 yılı boyunca 30 bin başvurunun geldiği MİT'te 2016 yılında adeta patlama yaşandı. Hem 15 Temmuz darbe girişimi hem de 2016 yılında Türkiye'nin maruz kaldığı terör eylemleri nedeniyle bu sayıda büyük oranda artış olduğu kaydediliyor.

Edinilen bilgiye göre, vatandaş başvurularında isimsiz, sahte isimle gelen belgesiz başvurular dikkate alınmıyor. İsmini vermek istemediğini ifade eden ve görüşmek isteyen vatandaşlarla da Eniyet birimlerince görüşmeler gerçekleştiriliyor. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında gelen ihbarların neredeyse tamamına yakınının FETÖ ile ilgili olduğu da öğrenilirken başvuruların tamamının dikkate alınıp incelendiği kaydedildi. Terör saldırılarının ardından da gelen birçok başvurunun PKK ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik olduğu; az sayıda da yurtdışından vatandaşın "yardımcı olmak" istediği belirtildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş