DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Memura erken emeklilikte kapsam genişliyor

Kamuda erken emeklilik imkanı tanınan mesleklerin kapsamı genişletiliyor. Öğretmenler, postacılar ve itfaiyeciler heyecanla kendilerine de bu imkanın verilmesini bekliyor.

05.03.2016 12:52:30

Hükümet, geçtiğimiz yıl, sağlık çalışanlarına erken emeklilik müjdesi vermişti. Konu Ağustos'ta gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde de ele alınmış, her hizmet kolu bu yönde talepte bulununca, bir komisyon oluşturulması kararlaştırılmıştı. Bu kararın ardından hızla düğmeye basıldı. Yeni Şafak'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Edinilen bilgiye göre; çalışmalarda sona yaklaşıldı. Çalışma tamamlandığında, hangi hizmet kollarında ve kimlere ne şekilde yıpranma payı verileceğine yönelik ön metinler oluşturulacak. Çalışma sonucunda hazırlanacak rapor, yasa tasarısı haline getirilerek Meclis'e sunulacak. Çalışmayla erken emeklilik imkanı verilecek meslekler arasında başı sağlık çalışanları çekiyor.

BAKAN MÜJDEYİ VERDİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili, "Sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı, fiili hizmet zammı ve hekimlerimizin emeklilik haklarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah huzurlarınıza getirmeyi planlıyoruz" açıklamasını yaptı. Sağlık çalışanlarına 5 yıllık çalışmaya 1 yıl yıpranma payı tanınması bekleniyor. Erken emeklilik yolu açılmasını bekleyenler arasında sağlıkçıların yanı sıra öğretmenler, postacılar, itfaiyeciler, mühendis, tekniker, teknisyen ve kimyacılar da yer alıyor. Beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TUFAN ÇELİK

Mesud kardeş okuduğunu anlamıyorsun birde yorum yazıyorsun.Devletin gazetecisimi var?Sağlık çalışanı diyor haber kamusu özeli yok.Öğretmen diyor kamusu özeli yok!!!

Ferda Yamanoğlu

Devlette çalışan memur sayısı tam 5 kat fazla.Gel de azma enflasyon.

Selim

Aynen Mesud kardeş. Kamuda çalışan yipraniyor ama özel sektörde çalışan hiç yipranmiyor değilmi?

mesud

özelde çalışan sürünsün....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş