DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Lübnan, Cumhurbaşkanını yine seçemedi

Lübnan Meclisi'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimi, çoğunluk sağlanamadığı için 24 Haziran'a ertelendi

7 Yıl Önce
2015-06-03 16:25:18

Lübnan Meclisi'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimi, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için 24. defa ertelendi.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, 13. cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 24'üncü oturumda, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı gerekçesiyle, oylamanın 24 Haziran'a ertelendiğini bildirdi.

Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın görev süresi, geçen yıl 25 Mayıs'ta dolmuştu. Mecliste seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise 65 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Ancak gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle meclis yaklaşık bir yıldır, yeni cumhurbaşkanını seçemiyor.

Lübnan'da 1943'te varılan milli mutabakata göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Z.A

Has partiyi ikna edip bünyesine almayı başardı. Bu güzel ve olumlu bir başarı idi. Aynı şekilde BBP SP ...v.b sağ partileri de ikna etmeliydi. Fakat kendine güveni üsten bakış açısı olduğu için sonuç bu oldu. Hak etti etmişti. Ama bu birşey değiştirmeyecek. Çünkü teşkilat DAVA adamlarından meydana gelmiyor.Gençlik kadroları sıradan insanlarla dolu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş