DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kürt petrolünün parası Halkbank'a yatacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ihraç edilen petrolün parasının ülkesine Halkbank üzerinden aktarılacağını açıkladı.

7 Yıl Önce
2015-09-07 16:43:48

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil'de katıldığı bir konferans sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Daha önce ihraç edilen petrolden elde edilen para direkt Kürdistan bölgesine geliyordu. Fakat bundan sonra satılan petrol paraları önce Halkbank'a yatırılacak, ardından bize gelecek" dedi.

Kürt bölgesindeki başkanlık krizine de değinen Barzani, bu sorunu çözmek için siyasi partiler arasındaki görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını vurguladı.

"Başkanlık krizi daha erken çözülmeliydi"

Parlamentoda sandalyesi bulunan 5 siyasi partinin katılımıyla 13 Eylül'de yapılacak toplantıda bir sonuç çıkmasını temenni ettiklerini dile getiren Barzani, "Bölgedeki gelişmeler, özellikle de terörist örgüt IŞİD'e karşı verdiğimiz savaş ve ekonomik kriz, tarafların daha erken uzlaşmaya varmasını zorunlu kılıyordu. Ancak yine de toplantıların devam ediyor olması sevindiricidir" diye konuştu.

"Bağdat'la bir sorunumuz yok"

Merkezi Irak hükümetiyle yaşanan sorunların çözümü için Bağdat'a gitmeye hazır olduğunu kaydeden Barzani, "Bağdat ile iyi bir diyaloğumuz var. Fakat onlar da biz de kendi iç sorunlarımızla meşgulüz. Ancak ilişkilerimiz iyidir" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş