DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kirpi eti yerken canından oluyordu

Kirpi eti yerken canından oluyordu

25.06.2015 15:55:13
Ailesiyle yediği kirpinin kemiğinin boğazına takılması ve yemek borusunu delmesi sonucu rahatsızlanan 13 yaşındaki kız çocuğu, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden yapılan açıklamada, Balgat Çiğdem Mahallesi'nde yaşayan 13 yaşındaki Fatma Gezer'in, ailesiyle 5 gün önce yediği kirpinin kemiğinin boğazına takıldığı ve yemek borusunun delindiği bildirildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Çocuk Acil Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Nilden Tuygun, Gezer'in baş ağrısı, ateş, istifra, boğazında ve göğsünün üst kısmında ağrı şikayetleriyle kendilerine başvurduğunu belirtti.

Hastanın boğazına takılan kemik nedeniyle kanama geçirdiği bilgisini veren Tuygun, şunları kaydetti:

"Annesi müdahaleyle kemiği çıkarmak istemiş ancak başarılı olamamış. Bu bulguları aile bize söylemeden geldi. Menenjit şüphesiyle yaklaştık. Çocuğun bulgularından yola çıkarak akciğer tomografisi çektiğimizde yabancı cisim tespit ettik. Hastamız geldiğinde oksijeni azalmıştı. Oksijen desteği verdik, ateşi düşürüldü, ardından gerekli müdahaleleri yaptık. Kirpi etinin ülkemizin bazı yerlerde şifalı olduğu düşünülerek tüketildiğini öğrendik ancak bu, yanlış bir uygulamadır.

Hastamız da kirpinin sırt bölümündeki kürek kemiğini etle karışarak farkında olmadan yutmuş."

- "Dünya tıp literatürüne girecek"

Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Ayşe Karaman da bükülebilir endoskop yardımıyla hastanın yemek borusuna girdiklerini, kemiği çekerek ağız yoluyla çıkardıklarını aktardı.

Hastanın bir süre yoğun bakımda kaldığını ifade eden Karaman, şu görüşleri paylaştı:

"Görüldüğü gibi hastamızın bütün şikayetleri geçti ve sağlıklı şekilde taburcu ediyoruz. Yemek borusunu delip göğüs boşluğuna yerleştiği için hastanın hayati tehlikesi yüksekti. Hastamızın, boğazına kaçan cismin kirpi kemiği olması dolayısıyla vakanın dünya tıp literatürüne girmesini bekliyoruz."

Fatma Gezer de bir daha kirpi yemeyeceğini kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

deniz

saygısızlık etmiş

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan