DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kamuya açık bütün alanlarda yasak

Çin'in başkenti Pekin'de, kamuya açık tüm kapalı alanlarda sigara içmek yasaklandı.

7 Yıl Önce
2015-06-02 09:17:45

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Bugün yürürlüğe giren yasaya göre, ofisler, alışveriş merkezleri, havaalanları, toplu taşıma araçları ve otobüs durakları gibi kamuya açık kapalı alanlarda bundan böyle sigara içilemeyecek.

Yasağa uymayanlara 200 yuan (85 lira) para cezası kesilecek. İşletmeler için belirlenen para cezası ise 10 bin yuana (4 bin 310 lira) kadar çıkıyor.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, 300 milyon Çinli tütün ürünleri kullanıyor. 1,35 milyar kişinin yaşadığı ülkede sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden her yıl 1,3 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu sayı, tüm dünyada sigaradan ölenlerin üçte birini oluşturuyor.
Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua, Çin'de sigara satışlarının geçen yıl yaklaşık 510 milyon pakete ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 37 arttığını yazdı. Ülkede tütün ürünlerine uygulanan düşük vergiler nedeniyle sigara kullanımının özellikle gençler arasında arttığı belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet NAİR

Muhterem Hocam, siz de farkındaysanız Türkiye'de sahur çok erken yapılıyor. Oysa Resûlullah (as)'Ümmetim iftarda acele edip sahuru geciktirdikleri sürece hayır üzerindedirler' buyurmuştur.Aslında siz de diyanette ramazanda ezan okunur okunmaz sabah namazının kılınmasının doğru olmadığını fark etmişsinizdir.Fakat diyanette bu işe el atacak bir cesaret sahibi yok maalesef.Halbuki her yıl yapılacak 15'er dakikalık ayarlamalarla bu iş bir kaç senede düzeltilebilir.Arap ülkelerinde böyle olmadığını biliyoruz.selam ve hürmetler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş