SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Kahraman: OHAL'le ilgisi yok

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'dan 160 maddelik iç tüzük değişiklik teklifinin partilere sunulacağını açıkladı. Dünkü toplantısında, 'Adeta Meclis'te OHAL ilan edildi' yorumlarının yapıldığının anımsatılması üzerine Kahraman, 'Öyle başlıklar var mı? OHAL gibi veren basın mı oldu. Çok tabii hadise' ifadesini kullandı.

Kahraman: OHAL'le ilgisi yok
13.09.2017 16:51:01

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Sultan İkinci Abdülhamit dönemine ait fotoğraf koleksiyonun dijitalleştirilmesi, detaylı katalog ve künye çalışmalarının yapılması, albümlerinin restorasyonlarının gerçekleştirilmesine yönelik işbirliği protokolünün imza töreninde soruları yanıtladı.

"OHALLE İLGİSİ YOK"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, ortak toplantılar dizisinden sonra ulaştığı sonucu Başkanlık Divanında izah ettiğini belirten Kahraman, her türlü önlemi almaları gerektiğini söyledi. Kahraman, günde ortalama 5 binin üzerinde insanın geldiği, "milletin kalbinde, Mecliste olduklarını" vurgulayarak, yarın "Eyvah" dememek için hangi önlemler varsa onları almaları gerektiğini bildirdi.

Kahraman, şöyle devam etti: "Asla OHAL ile ilgisi yok, hürriyetin kısıtlanması diye bir hadise yok. Tedbir diye bir durum var. Grup toplantılarına gelip, parti başkanlarına kadar ulaşan saldırılar oldu, benzeri durumlar oldu, şüpheli insanların geldiği durumlar oldu. Bir terör hadisesi, ne zaman, ne gelecek bilinmiyor. Önleyici tedbirler lazım. 'İş olduktan sonra eyvah kar etmez' diye bir söz var.

"HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMASI LAZIM"

Drone denilen hadise düğünlerde de var. Gittiğiniz herhangi bir düğünde davetlilerin üzerinde resim çekimi ve takip. Ne silah var ne bir şey var. O kadar tabii hadise ki bunlar. Gayet normaldir, her türlü tedbirin alınması lazım. Ortalama her gün 5 bin insan gelecek, herkes istediği yere girecek. Disipline ediliyor öteden beri, Meclisin açıldığı tarihten beri. 1920'den itibaren tedbirsiz olur mu, olmaz. Evinizin kapısı açık mı, zil yok mu, herkes bir yere vurup da girmiyor mu? Yarın, 'Eksiklik bıraktınız' denmemelidir. Bu vesileyle İçişleri Bakanı'na, mesai arkadaşlarına, Meclisteki mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

İÇ TÜZÜK ÖNCELİK TAŞIYOR

TBMM İç tüzüğü ve uyum yasalarına yönelik çalışmaların sorulması üzerine Kahraman, sistemin değiştiğini, Türkiye'nin makas değişimiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. İsmail Kahraman, artık 28 günlük, 40 günlük, 4,5 aylık hükümetler devrinin olmayacağına işaret ederek, Meclisin çok daha güçlü hale geleceğini dile getirdi. Kahraman, güçlü bir Meclis, kuvvetler ayrılığının gerektirdiği yapıda bir Meclisin oluşacağının altını çizerek, "Ona ait çalışmalarımız oldu. Yeni dönemde bu çalışmalarımızın teklifleri intikal edecektir. İç tüzük öncelik taşımaktadır. İç tüzükteki adaptasyon için 26 maddelik bir hazırlık oldu. 160 madde civarında bir yeni içtüzük çalışması oldu. Bu partilerin tasvibine sunulacak hadisedir. Partiler, gruplar bu mevzuda söz sahibidir. Onların teklifi olacak." diye konuştu.

Kahraman, yeniden Meclis Başkanlığı için aday olup olmayacağı sorusuna, "Seçime 2 ay var, sabredin. Ben size aday müracaatının başlayacağı ilk gün kim aday olacak, kim olmayacak söyleyeceğim. Merakla harekete geçmek yok. Mühim değil. Hizmetler yürür, kişiler gelir geçer. Mühim olan kubbede hoş seda bırakmaktır." karşılığını verdi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR