DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

29.05.2015 16:38:12
Erzurum'da İstanbul'un Fethi'nin 562. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen programda lise öğrencileri, "Başkumandan Recep Tayyip Erdoğan" isimli 12 tonluk gemiyi halatlarla çekerek yürüttü.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kutlama programı kapsamında "Başkumandan Recep Tayyip Erdoğan" isimli 17 metre uzunluğunda ve 12 ton ağırlığında gemi yapıldı.

Narmanlı Camisi önünde tekerlek sistemi üzerine oturtulan gemi, Erzurum'daki çeşitli liselerde eğitim gören öğrenciler tarafından halatla çekilerek yürütülmeye başlandı. Mehteran takımının katıldığı konvoya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bazı yaşlılar, öğrencilere yardım etmek amacıyla halat çekti.

Geminin geçişini coşkuyla izleyenlere, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul'un Fethi'ni müjdeleyen Osmanlıca gazete dağıtıldı, Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Halat tutabilmek için birbirleriyle yarışan öğrenciler, tekbirlerle Cumhuriyet Caddesi üzerinden Üniversite Kavşağı'na kadar yaklaşık 3 kilometrelik mesafede gemiyi yürüttü.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "İstanbul'un Fethi, Fatih Sultan Mehmet'e nasip olmuş büyük bir zaferdir" dedi.

Fatih'in gemileri karadan yürüttüğüne işaret eden Sekmen, "Bu sayede bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılıyor. Dünya tarihinin kaderi değişiyor. Böylece Osmanlı, büyük bir zafere ulaşıyor" diye konuştu.

Sekmen, "Cumhurbaşkanımız da Marmaray projesiyle Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayarak metroyu denizin altından yürütüyor. Başbakanımız da araçları deniz altından yürütmenin çalışmasını yapıyor. İşte bizim anlayışımız bu, işte milliyetçilik bu, işte ülkeni sevmek bu" ifadelerini kullandı.

Gemi, daha sonra Üniversite Kavşağı'ndaki Aziziye Parkı'na çekildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İsmet

Olayı 'aaa' adlı yorum sahibi gayet net özetlemiş. Ek olarak şu söylene bilir ' yav de get hele faruk emmi' :)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş