DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail Batı Şeria'da 3 bin fanatik yerleşimciyi tahliye etti

Batı Şeria'da Filistinlilerin şahsi mülkü üzerine inşa edilen ve onlarca Yahudi'nin yaşadığı Amona yerleşim birimi bugün boşaltıldı.

5 Yıl Önce
2017-02-01 16:49:02

TİMETURK I HABER MERKEZİ

İsrail Polisi, Amona sakinlerine bölgenin 48 saat içinde boşaltılması yönünde tebligatta bulunmuştu. 48 saat sonra yaklaşık 3 bin polisin katılımı ile tahliyeler gerçekleştiridi.

Yaklaşık 1500 kişinin gözaltına alındığı ve 15 polisin yaralandığı Amona tahliyelerinde fanatik Yahudilerin polise taş ve yanan lastikler ile karşılık vermesi dikkat çekti.

FİLİSTİNLİLER DAVA AÇMIŞTI

Filistinlilerin açtığı davada İsrail Yüksek Mahkemesi, 26 Aralık 2014'te, 'özel mülkiyet üzerine kurulduğu için yapılara ruhsat verilmesinin mümkün olmayacağı' gerekçesiyle Amona Yahudi yerleşim biriminin 2 yıl içinde tahliye edilmesine hükmetmişti.

Mahkeme, İsrail hükümetine Yahudi yerleşimcilerin, 25 Aralık 2016'ya kadar Amona'yı boşaltmalarını içeren kararı tebliğ etmişti. İsrail hükümeti ise mahkemeden söz konusu kararı, 7 ay ertelemesini talep etmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Benyamin bölgesinde Filistinlilere ait arazi üzerine 1997'de inşa edilen Amona Yahudi yerleşim biriminde yaklaşık 50 Yahudi aile yaşıyor.

İsrail'in, işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini 'derhal ve tamamen' durdurmasını içeren 2334 sayılı karar, BM Güvenlik Konseyinde 23 Aralık 2016'da kabul edilmişti. ABD'nin çekimser kalmasıyla geçen karar, İsrail'de tepkiyle karşılanmıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş