'İslamcı yazarların yarısı devletin adamı'

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, ' İslami basındaki yazarların ve Kürt siyasetinde yer alanların en az yarısı devletin adamıdır,” dedi...

09.07.2015 05:14:02

Zaman Gazetesi yazarları Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç'ın başlatmış olduğu tartışmaya HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da katıldı. MİT'in birçok adamıyla KCK'ya ve Kürt siyasal hareketlerine de sızdığının altını çizen Tan, “Söylediklerimin önemli bir kısmı bilgidir. Mesela birini söyleyeyim; 12 Eylül'den önce içinde bulunduğum bir İslami grubun çok önemli bir lideri, 12 Eylül'den sonra alenen kontrgerilla elemanı çıktı. Mehmet Eymür (MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı) kendi internet sitesinde bu şahıstan bahsederken, ismini vererek ‘Beni Abdullah Çatlı ile o tanıştırdı.' diyor. Bu şahıs, bizim içinde bulunduğumuz İslami örgütün çok üst düzey bir yöneticisiydi. Şu an basındakilerin de en az yarısı devletin kontrolündedir.” dedi.

Zaman Gazetesi'nde Habib Güler imzalı haber şöyle;

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, ‘devlete çalışan İslamcı ajanlar' tartışmasını başlatan Ali Bulaç'a destek verdi: “44 yıldır hem İslami grup ve cemaatlerin, hem de Kürt siyasal örgütlerinin içindeyim. İçinde devletin olmadığı yapı görmedim. Şu an İslami basındaki yazarların ve Kürt siyasetinde yer alanların en az yarısı devletin adamıdır.”

Zaman yazarı Ali Bulaç, 70'li yıllarda polis tarafından kendisine ajanlık teklif edildiğini aktararak, kendisinin bu teklifi kabul etmediğini ama ‘kabul eden bazı İslamcıların' hızla yükseldiğini yazmıştı. Bulaç'ın iddialarına uzun yıllar İslami ve Kürt siyasal çevrelerinde yer alan Altan Tan'dan destek geldi. 1971 yılından beridir bu çevrelerin içinde olduğunu anlatan Tan, “44 yıllık tecrübemin sonucunda şunu diyebilirim; İslami, sosyalist, Kürt, Türk milliyetçisi… Tanıdığım tüm yapıların içinde, devletin olmadığı bir yapı görmedim. Keşke Hakan Fidan bu Ramazan ayında bir iyilik yapsa da devlete çalışan, MİT'e çalışan İslamcıların ve Kürtçülerin listesini yayınlasa. Tahmin ettiğimizden çok daha fazla insan olduğunu düşünüyorum. Bunların önemli bir kısmı da anlı şanlı ‘ağabey' pozisyonundaki insanlardır. Hakan Fidan'dan rica ediyorum, bir iyilik yapsın belki günahlarına kefaret olur.” dedi.

‘İSLAMİ GRUP LİDERİ KONTRGERİLLA ELEMANI ÇIKTI'

Görüşlerinin bazılarının bilgi, bazılarının ise öngörüye dayandığını anlatan Altan Tan, “Söylediklerimin önemli bir kısmı bilgidir. Mesela birini söyleyeyim; 12 Eylül'den önce içinde bulunduğum bir İslami grubun çok önemli bir lideri, 12 Eylül'den sonra alenen kontrgerilla elemanı çıktı. Mehmet Eymür (MİT Kontrterör Dairesi eski başkanı) kendi internet sitesinde bu şahıstan bahsederken, ismini vererek ‘Beni Abdullah Çatlı ile o tanıştırdı.' diyor. Bu şahıs, bizim içinde bulunduğumuz İslami örgütün çok üst düzey bir yöneticisiydi. Şu an basındakilerin de en az yarısı devletin kontrolündedir.” şeklinde konuştu.

1990'lı yıllarda Yeni Zemin Dergisi'nde kendisinin de yazdığını, o dönem değil ama sonrasında dergide yazan bazı isimlerle ilgili kafasında ‘devletin adamı' algısı oluştuğunu anlatan Tan, son sürece de işaret ederek “Bu durum Gülen cemaati için de geçerli. Gülen cemaatinden kimler ayrıldı, neden ayrıldı ona bakmak lazım.” ifadesini kullandı.

Türkiye'de bir ‘Kürt Ergenekonu' gerçeği olduğunu ancak bugüne kadar açıklanmadığını da anlatan Altan Tan, MİT'in birçok adamıyla KCK'ya ve Kürt siyasal hareketlerine de sızdığının altını çizdi. Tan, şunları kaydetti: “Kürt siyasal hareketlerinin içindeki yapılar nelerdir, bunlar gizleniyor. Hakan Fidan, Kürt Ergenekon'unu da açıklamalıdır. Kürt siyasetinde de devlete çalışanların oranı yarıdan aşağı değildir. Mesela Öcalan'ın avukatlarının başındaki İrfan Dündar MİT elemanı çıktı. İstanbul'da belediye otobüsüne molotof atıp bir genç kızın ölümüne neden olan kişi, MİT elemanı çıktı. Sosyalistlerden bahsetmeye gerek duymuyorum, çünkü onlar belli zaten, yarıdan fazlasının devlete çalıştığı ortaya çıktı.”

BEKAROĞLU: BİLGİM YOK, TEKLİF ALMADIM

Uzun yıllar İslami çevrelerde aydın kişiliği ve siyasetçi yönüyle yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ise İslami hareketlerde ve diğer birçok gruplar içinde “şu polisin adamıdır, devletin adamıdır” denerek bazı kişilerden bahsedildiğini ancak bugüne kadar bu konuda somut bir bilgi sahibi olmadığını söyledi. Bekaroğlu, “Bu tür şeyler her yerde söylenir. Ben bu konuda isim bilmiyorum. Bazı insanlar sevmedikleri insanlara itham açısından da bu tür şeyleri kullanmıştır. Bir kısmı gerçekten de söylendiği şekilde olabilir. Ama benim bilgim yok, bugüne kadar böyle bir teklif de almadım.” dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

veli

Güzel konuşuyonda altan efendi birazda özeleştirini yap. Geçmişte islamcılık kredin ne zaman bitecek merak ediyorum.Sensin şu an dudurduğunu yer marksist ateist ...... Bir yer. Hala çıkıpta ben geçmişte islamcıydım, io camialardan geldim söylemin hiçmi hiç samimi değil.ha ağzın laf yapıyor ama Allah ın huzurunda samimiyetini daha iyi anlıycaz

yahya

peki sen kimin adamısın.hdp gibi bir partini. zerdüşt tapınağı açan.lgbtye destek veren.meclise gensoru ile 'lgbt için ne yaptınız' diyen bir partinin. bdp/hdp çok fazla sosyalist çizgiye kayıyor söylemlerinden çekindikleri için seni yine aday gösterdiler.çünkü allah herkesi senin konuşma kibir ve uslubundan muhafaza etsin. peki sen kimin adamısın. müteahit bey. yabancıların ise kıyamette vay haline.

aydın mürtezaoğlu

türkiyede siyaset ve ticaretle iştigal eden islamcıların hepsi:SERVİSTİR !....

Zafer

Kendisi de diyorya girip çıkmadığı kılık kalmamış diye. Bir adam nasıl olur hem İslamcılarla hem sosyalistlerle hem de kürt faşizmiyle flört eder. Bu adam hakkında ne düşünülür? Eğer ki çıkıp İslami camianın yarısından fazla kanaat önderlerinin kim olduğunu söylemezse müfteridir, fitnecidir ve mit ajanıdır. Aponun ajanı, LGBT nin yoldaşı, Yasin Börünün suç ortağı olmak çok mu şereflice?

kürdistan

Islamci yazarlarin hepsi ihaleci rantci ve medya patronuyken sayin altan tanin durust karakterli ve essiz bir bir onurlu Kurt olmasini alkisliyorum.

abdullah

Altan tan haala nasıl İslamcılıktan bahsediyor,sen kim İslamcılık kim,kürtçü kominist,eşcinselci,ermenici,bunların hepsine tek kelime etmiyorsun,bunlarla beraber hareket ediyorsun,ne kadar dindar varsa hepsine uzaksın,ama sen haala İslamcısın öylemi ,kendisi de apocularla hem hal,bu saydığım gayri islami kesimin dostusun sen tek gerçek bu,geçmiş nostaljisi seni İslamcı yapmaz,sen bir kürtçüsün,kabullenmek zor mu geliyor yoksa.Peygamber (a.s.)Asabiyeyete çağıran bizden değildir diyor,asabiyet kavmine zulümde yardım etmektir diyor,sen apocularla hangi erdemde berabersin,senin tek derdin vekillik

sadosan

Şeyh Ahmet Çewliki, eğer sen şeyh isen ben de kutb-i azam'ım. Neden mi? Ula dangalak. Eş cinsellerin, solcuların, atiestlerin tek çatıaltında, yani HDP de barındığını bilmeyen yok. Altan Tan da o çatının altında. Demek ki sen de aynı çatının altındasın. İnşallah o çatı yıkıla, hepiniz altında kalasınız. İslam ümmeti de sizin gibi sahte şeyhlerden kurtulmuş olur.

Şeyh Ahmet Çewliki

Bakiyorum da islamci gecinen devlet ajanlarinin damarina basmis sayin Altan Tan. Kutsal devlete tapanlar gercekten kendilerini musluman mi saniyor. Altan Tanin duruşundan ve siyasal fikirlerinsen dolayi Kurtleri asagilayan zavallilar hakli olduklarina mi inaniyorlar. Altan Tana tesekkur ve dua edin ki sizleri desifre etti icinde bulundugunuz bu rezil ve zelil durumunuzu size hatirlatti ki batakliktan cikabilesiniz.

mihelmice

sen kimin adamısın milleti eleştireceğine önce dön aynaya kendine kendine bak.Pkkve hdp nin bölgede müslümanlara yaptığı bütün zulümleri biliyorsun ona rağmen susuyor ve islamcı diye geçiniyorsun

semih

doğruya ne denir ki