DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İnşaat sektörü istikrar istiyor

İnşaat sektörü istikrar istiyor

7 Yıl Önce
2015-06-04 11:03:52
MUSAB TURAN - Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'de istikrarın devam etmesi sonucunu beklediklerini dile getirerek, "Koalisyon, kentsel dönüşüm ve Türkiye'yi geleceğe taşıyacak tüm vizyon projeleri olumsuz etkiler" dedi.

İnşaat şirketleri seçimlerden istikrar çıkması halinde enflasyonun gerileyeceğini, konut fiyatlarının da ucuzlayacağı görüşünde birleşti. Koalisyon seçeneğinin konut piyasasındaki ivmeyi bitireceğini ifade eden sektör temsilcileri, seçim sonuçlarının konut sahipliğiyle doğrudan ilgili olduğunu belirtti.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'de istikrarın devam etmesi sonucunu beklediklerini dile getirerek, "İstikrarın devamıyla ertelenen gayrimenkul yatırımları tekrar gündeme gelecektir. Dolayısıyla gayrimenkul piyasası da güçlenerek büyümesini sürdürecektir. Aksi bir senaryonun gelişmesini beklemiyor ve arzu etmiyoruz" diye konuştu.

Uyan, seçim sonrası koalisyon olmaksızın istikrarın sürmesi halinde tüketicinin almayı planladığı evlerde enflasyondaki muhtemel düşüş nedeniyle indirimlerin gündeme geleceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sektör şu anda istikrarın süreceğini gördüğü için fiyatlar olduğu gibi kalacak, bir değişiklik yaşanmayacaktır. Ancak istikrarın sürmesi faizlerin düşmesini sağlayacaktır. Ayrıca hiç şüphesiz sosyoekonomik olarak da Türkiye istikrarla birlikte güçlenecek ve insanların alım gücü de artacaktır. Bu çerçeveden bakınca faizlerin düşmesi ve ekonominin büyümesi alım gücünü artıracağı için seçimlerden sonra yatırımcılar daha rahat ev sahibi olacaktır."

- Yabancı gayrimenkul yatırımcısı

"Yabancı yatırımcılar Türkiye'de istikrarın süreceği yönünde görüş bildiriyor ve rakamlar da bunu gösteriyor" diyen Uyan, seçime karşın yabancı yatırımcıların ilk 4 ayda Türkiye'de toplam 4 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını, gayrimenkul yatırımlarının da her geçen gün arttığını anlattı.

Uyan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Seçimden bir hafta önceki pazar günü yani 31 Mayıs 2015'te grup şirketlerimizden biri olan İlgi Yönetim AŞ tarafından düzenlenen Emlak Çadırı etkinliği de kamuoyunun ve yabancı yatırımcıların istikrara güvendiğinin en büyük ispatı oldu. İhaleye yerli ve yabancı yatırımcılar 600 bayrak alarak katıldı. 6 saatte 240 bağımsız birimin tamamı satıldı. Seçimden bir hafta önce böyle bir etkinliği yapmamız bizim istikrara olan güvenimizi gösterdiği gibi yerli yabancı yatırımcıların ve halkımızın da istikrara olan güveninin de kuşkusuz bir göstergesidir. Türkiye bundan 13 yıl öncesine kadar koalisyonlarla yönetiliyordu ve hepimiz o günleri birlikte yaşadık. Biz 2015 seçimlerinden koalisyon hükümeti çıkmasına ihtimal vermiyoruz. Ancak olası bir koalisyon durumunda tüm Türkiye bu durumdan olumsuz etkilenir düşüncesindeyim. Koalisyonu aklıma getirmek bile istemiyorum. Kentsel dönüşüm ve Türkiye'yi geleceğe taşıyacak tüm vizyon projelerinin bu durumdan olumsuz etkileneceği düşüncesindeyim. 7 Haziran'da sandıktan istikrar çıkacağı inancındayım."

- "Seçimler ve siyaset kendi kulvarında ilerliyor, ticaret ve ekonomi kendi kulvarında"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de seçim öncesinde konut piyasasında herhangi bir sıkıntı olmadığını belirterek, "İşlerimiz devam ediyor. Projelerimizdeki satışlarımız seçimlerden etkilenmedi. Yurtdışından talep canlılığını artırarak devam ettiriyor. Güçlü ekonominin varlığını açıkçası hissediyoruz. Seçimler ve siyaset kendi kulvarında ilerliyor, ticaret ve ekonomi kendi kulvarında... İnanıyorum ki seçim sonrasında da işlerimiz iyi gitmeye devam edecek" diye konuştu.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörü olduğunu anımsatan Demir, konut piyasasının ekonomiyi sırtlayarak piyasaların gelişmesine destek verdiğini aktardı.

Hamit Demir, şunları kaydetti:

"Örneğin, devletin tapu işlemlerinden aldığı verginin toplam vergiler içerisindeki oranının yüzde 9 seviyelerinde olduğunu düşünecek olursak, sektörün büyüklüğünü daha iyi anlatmış oluruz. Bu sebepledir ki sektörün seçim sonuçlarından etkilenmeden büyümesine devam edeceği ve ekonominin gelişimine en fazla desteği veren sektör olacağını düşünüyorum. Yani şu an ana senaryomuz, büyümek ve yabancı satışlar vasıtasıyla ülkemize doğrudan döviz girişi sağlamaya devam etmektir."

- "Dört sene seçimsiz ortam Türkiye'nin önünde büyük bir fırsat"

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye'ye olan ilgilerinin sürdüğünü anlatan Demir, yabancı yatırımcının Türkiye'de en çok dikkat ettiği konunun ekonomik istikrar ve huzur ortamı olduğunu, Türkiye'nin bu özelliğiyle yatırımı çeken ve öne çıkan ülke konumunda olduğunu belirtti.

Seçim sonrası olası senaryolara ilişkin Demir, "Koalisyon hükümetlerini 13 senedir artık unuttuk. Uzun zamandır tek partili hükümetin yarattığı istikrar ortamında işlerimizi yapıyoruz. Kabul etmek gerekir ki koalisyonlar her zaman risklidir ama yine de sektörümüzün olası bir koalisyon hükümeti kurulmasından doğrudan etkileneceğini düşünmüyorum. Bu seçim sonrasında 2014 yılından beri süren seçim atmosferinden ülke olarak çıkmış bulunacağız. Önümüzdeki dört sene seçim olmayacak. Bu Türkiye'nin önünde büyük bir fırsattır. Ülke olarak bu fırsatı iyi değerlendirip hızlı büyüme rakamlarına ulaşmalıyız" diye konuştu.

- "İstikrar sürerse konut satışları eski ivmesiyle devam eder"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise seçim atmosferinin gayrimenkul piyasasına bir süreliğine durgunluk getirdiğini belirterek, "Yaptığımız araştırmaya göre gayrimenkul sektörü her seçim öncesi girdiği durgunluğu seçim sonrasındaki birkaç ay içinde atlatıyor ve kendi dinamiklerine dönüyor. Bu seçimde de benzer bir sonuç bekliyoruz" dedi.

Durbakayım, piyasaların seçim sonuçlarını beklediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Hammaddesi arsa/toprak olan gayrimenkul fiyatları, doğal afetler haricinde hiçbir zaman düşmedi. Sadece konut satışları azalır. Ancak kısa bir süre sonra tekrar eski seviyesine gelerek rutin artışını sürdürür. Bu nedenle sonucu ne olursa olsun seçimlerden sonra gayrimenkul fiyatlarının azalmasını beklemiyoruz. Eğer istikrar sürerse konut satışları eski ivmesiyle devam eder. Olası bir koalisyon durumunda ise seçim öncesinde olduğu gibi bekle-gör stratejisi doğrultusunda durgunluğunu sürdürür."

Yabancı gayrimenkul yatırımcısının hali hazırda konut yatırımları yaptığını anımsatan Durbakayım, seçimden belirsizlik çıkması halinde en çok yabancı yatırımcının kazanacağına işaret etti. Durbakayım, "Yabancıların yerli alıcılara göre bir avantajı var. Belirsizlik nedeniyle gayrimenkule alternatif olan döviz gibi yatırım araçlarının değer kazanmasından yararlanarak alımlarını artırabilirler. Fakat yabancı yatırımcıların aradığı en önemli istikrar konusu, gayrimenkullerinin bulunduğu projelerde yeni bir imar değişikliği olmaması yönündedir" diye konuştu.

Olası bir koalisyonun kentsel dönüşümü etkileyeceğini anlatan Durbakayım, kentsel dönüşümün bıçak gibi kesilmesini tahmin etmediklerini belirterek, sözlerini, "Hangi hükümet, hangi yönetim gelirse gelsin insanlarımızın tabut evlerde yaşamasına izin vermeyecektir. Ancak her yönetim kendi yorumuna göre kentsel dönüşüme bakacağı için süreç biraz uzayabilir" diye tamamladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yusuf

Hangi % 90 dan bahsediyorsun mustafa. Ben bölgede yaşayan biri olarak sadece % 10 luk bir azgın çete ve % 60 lık güce boyun egen bir kesim görüyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş