SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
İngiltere'den Rusya'ya MH17 çağrısı

İngiltere'den Rusya'ya MH17 çağrısı

İngiltere, Ukrayna'da düşürülen MH17 uçağına ilişkin Rusya'ya sorumluluğu kabul etmesi için çağrıda bulundu.

İngiltere'den Rusya'ya MH17 çağrısı
17.7.2019 18:25:37

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, MH17 uçağının düşürülmesinin 5. yıl dönümünde yazılı açıklama yaptı. Olayda 10'u İngiliz 298 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Hunt, Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT) ve Hollanda makamlarının adalet arayışına destek verdiklerini vurguladı.

Bu kapsamda sorumlulardan hesap sorulmasını sağlamak için Lahey'de bir ceza mahkemesi kurulmasına 100 bin sterlin mali katkıda bulunma kararı aldıklarını belirten Hunt, "Avustralya ve Hollanda'nın, MH17 uçağının düşürülmesine ilişkin Rus hükümetine yaptıkları, devlet olarak sorumluluğu kabul etme çağrılarını, desteklemeye devam ediyoruz." dedi.

Hunt, Rusya'nın, soruşturmada tam bir iş birliği yapmasının ve BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararı uyarınca talep edilen gerekli yardımı sağlamasının zamanının geldiğini de ifade etti.

MALEZYA UÇAĞININ UKRAYNA'DA DÜŞÜRÜLMESİ

MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014'te 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebat ile Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a gitmek üzere Ukrayna hava sahasında yol alırken Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülmüştü.

Kazaya ilişkin cezai soruşturma yapmak üzere Hollanda, Avustralya, Belçika, Malezya ve Ukrayna'dan yetkililerin katılımıyla Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT) kurulmuştu.

JIT, geçen sene, MH17 sefer sayılı yolcu uçağının Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti. Uçağın düşürülmesinden yaklaşık dört hafta önce Rus yapımı Buk füzelerinin Koersk'ten Ukrayna'ya doğru yol aldığı, konvoyda bulunan bir füzenin, uçağın düşürüldüğü füze ile benzerliklerinin tespit edildiği açıklanmıştı.

Bunun üzerine Hollanda hükümeti, uçağın düşürülmesi nedeniyle Rusya'yı suçlamıştı.

JIT, geçen ay da uçağın düşürülmesi konusundan sorumlu tutulan 4 zanlının 3'ünün Rus, diğerinin ise Ukraynalı olduğunu duyurmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR