DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İmralı Heyeti Kandil’e gidiyor

PKK lideri Öcalan ile görüşme taleplerine yanıt verilmeyen İmralı Heyeti’nin, hafta başında Kandil’e giderek KCK yetkilileri ile sürecin geldiği son aşamaya dair görüşme yapması bekleniyor.

7 Yıl Önce
2015-05-15 15:19:47

Dicle Haber Ajansı'nın  haberine göre, İmralı Heyeti'nde yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, çözüm süreciyle ilgili bir değerlendirmede bulunmak için Kandil'e gitmeyi uygun gördüklerini ve önümüzdeki hafta Kandil'e gideceklerini söyledi.

Önder, İmralı'ya gidişlerin de gerçekleşmediğini söyledi.

‘Akdoğan'ın açıklamaları sürecin ruhuna uygun değil'

7 Mayıs'ta DİHA'yı ziyaret eden heyet üyelerinden HDP İstanbul milletvekili adayı Pervin Buldan da konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve sürecin geldiği aşamayı sürecin bir parçası olan KCK yetkilileri ile Kandil'de, ele almak ve değerlendirmek gerektiğini belirtmişti.

“Yaklaşık 10 gün önce Sayın Öcalan ile görüşme için başvuru yaptık, fakat şu ana kadar görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair olumlu yada olumsuz bir yanıt alamadık. Hükümet, durumu sürüncemede bırakan bir tavır içinde. Birkaç gün daha bekleyeceğiz, eğer geri dönüş olmazsa bir Kandil ziyareti yapmayı planlıyoruz.

“Sonuçta sürecin geldiği aşamayı sürecin bir parçası olan Kandil'de, KCK yetkilileri ile ele almak ve değerlendirmek gerekiyor. Muhtemelen bunu önümüzdeki hafta yapabiliriz. Ama İmralı ziyaretinin seçimlerden önce gerçekleştirilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü yaptıkları açıklamalardan bu çıkıyor. Hem Cumhurbaşkanı'nın hem Başbakan'ın, çözüm kurulu üyesi olan Yalçın Akdoğan'ın yaptıkları açıklamalar sürecin ruhuna uygun açıklamalar değil.

“Dolayısıyla gidişler biraz engellenmeye çalışılıyor. Böylesi bir durumda belki Kandil ziyareti yapılır ve sonrasında kamuoyuna bir bilgilendirme tekrar yapabiliriz Geçen yaptığımız basın toplantısı gibi. Hem KCK yetkililerinin hem de bizim süreçle ilgili görüş ve beklentilerini kamuoyuyla paylaşabiliriz. Şu an da planlamadık ama belki birkaç gün sonra bu durum da planlanabilir.” .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş