SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İlber Ortaylı'dan 'Suriyeli' çıkışı

İlber Ortaylı'dan 'Suriyeli' çıkışı

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de vatandaşlık verilen Suriyeliler ile Rumeli göçmenlerinin karşılaştırılmasına tepki gösterdi.

İlber Ortaylı'dan 'Suriyeli' çıkışı
13.1.2019 09:03:06

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler ile Rumeli göçmenlerini karıştıranlara sert tepki göstererek ‘Haddinizi bilin' dedi.

CNN Türk ekranlarında yayınlanan, Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında konuşan Ortaylı şöyle konuştu: "Kaybolan imparatorluğun hatta ana vatanın içinden gelen insanlar, sizin mütalaanızın haricindedir, haddinizi bilin. Suriyeliyi tutacaksan, burada kalsın diyeceksen kalsın, fakat kalkıp ama sizde zaten Rumeli'den geldiniz, yok adalardan geldiniz demesin. Nereden geleceklerdi ki, Fatih'in zamanında devlet-i Aliyye'nin sınırları neresiydi.

"SON DERECE DENSİZLİK"

Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan'ın aşağısına inmişiz yani, bitmiş." diyerek, Türk göçmenlerle, Suriyelileri aynı kefeye koyanlara tepki gösterdi.

O günlerde Suriye'nin Osmanlı topraklarında olmadığını hatırlatan Ortaylı, "Bu son derece densizlik. Burada sırf cehalet değil, bana göre cehaletle beslenen etnik eğilimler var bu çok tehlikeli. kendi adını, kendi kültürünü koymamış insanlar bir şeyi yalıyorlar yani. Türk unsuruyla çok uğraşmaya başladılar. Bu sağlıklı değil, bu beni çok ürkütür" dedi.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Müslüman / 16.1.2019 12:03:50
Evcil köpeklerinize arap ismi koydunuz, kürt unsuru ile yıllarca uğraştınız, kalkmış kendi kültürünü ortaya koyamamış insanlar bir şeyi yalıyor(köpek benzetmesi) diye hakaret ediyorsunuz. İlber Ortaylı kendi kültürünü ortaya koyamamış diye arapları aşağılarken kullandığı kelimelerin çoğunun arapça kökenli olduğunu unutuyor.
/ 13.1.2019 10:32:09
Senin ki olur sana helal, kurdun, Arabın olur ona haram. Sonra gelsin kardeşlik!
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR