DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'İkinci çeyrekte yatırımcıların ilgisi devam etti'

'İkinci çeyrekte yatırımcıların ilgisi devam etti'

7 Yıl Önce
2015-08-24 15:08:19
Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği'nin (TÜYİD) hazırladığı "Fon Akışı" raporuna göre, değer odaklı yatırımcılar yılın ikinci çeyreğinde alım yapmaya devam ederken, büyüme odaklı yatırımcılar göreceli olarak durağan pozisyonda kaldı.

TÜYİD ve IPREO iş birliğiyle hazırlanan ve Türkiye'deki fon akışıyla ilgili trendleri ortaya koyan raporda, 2015 yılının ikinci çeyreği değerlendirildi.

Rapora göre yılın ikinci çeyreğinde Türkiye, Rusya, Polonya ve Macaristan piyasaları pozitif bir seyir izledi. Değer odaklı yatırımcılar piyasaları desteklemeye devam etti. Büyüme odaklı yatırımcılar ise birinci çeyrekteki satışlarını tersine çevirerek göreceli olarak daha yatay bir pozisyonda kaldı.

İngiltere menşeli yatırımcılar ikinci çeyrekte pozitife dönerken, Kuzey Amerika menşeli yatırımcılar da net alım pozisyonunda oldu. Diğer bir dış giriş ise İskandinavya'dan geldi. Asya yatırımcıları üst üste dört çeyrektir gösterdiği negatif seyre devam etti.

Yatırımcıların bir önceki çeyrekteki 1,8 milyar dolar net satışlarına karşı, ikinci çeyrekte 783 milyon dolarlık net girişle dönüş yaptıkları görüldü. Türkiye'nin hemen arkasından Rusya'da 727 milyon dolarlık net yatırım görülürken Polonya ve Macaristan piyasalarına sırasıyla 424 ve 175 milyon dolarlık net yatırım yapıldı.

Yılın ikinci çeyreğinde diğer girişlerin yanında Batı Avrupa merkezli yatırımcılar 77 milyon dolarlık satış gerçekleştirirken İskandinavyalı yatırımcıların 77 milyon dolarlık yatırım ile pazara döndüğü görüldü. Aynı dönemde, Asyalı yatırımcılar bir önceki çeyreğe göre daha yavaş da olsa net satış yapmaya devam etti.

En fazla yatırımcı sayısı ve elde tuttukları sırasıyla 5,6 milyar dolar ve 3,2 milyar dolarlık portföy değerleriyle Londra ve Newyork, hala Türk hisseleri için en önemli roadshow şehirleri arasında yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş