SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
HTŞ'den El Kaide'ye cevap geldi

HTŞ'den El Kaide'ye cevap geldi

Heyet'ut Tahrir'uş Şam'dan kendilerine 'Ya muhaliflerle birleşin ya da geri dönün' çağrısı yapan El Kaide lideri Dr. Eymen ez-Zevahiri'ye cevap geldi.

HTŞ'den El Kaide'ye cevap geldi
05.12.2017 13:31:03

Heyet'ut Tahrir'uş Şam (HTŞ) ve El Kaide arasındaki 'biat' tartışması tarafların karşılıklı açıklaması ile devam ediyor. El Kaide lideri Dr. Eymen ez-Zevahiri, 28 Kasım'da yayınlanan ses kaydında HTŞ'nin El Kaide'ye olan bağlılığını 'gayri meşru' bir şekilde bozduğunu söylemişti. Zevahiri ayrıca HTŞ'nin ortaya koyduğu 'Sünni devrimci' projenin başarısız olduğu belirtmiş, "Ya Suriye'deki mücahitlerle birleşirsiniz ya da cemaatinize geri dönersiniz" demişti.

HTŞ'DEN CEVAP GELDİ

Mepanews'in haberine göre HTŞ'nin üst düzey yöneticilerinden olan Ebu Abdullah eş Şami, Zevahiri'nin iddialarına yönelik bir değerlendirme yazısı kaleme aldı. Zevahiri ile aralarında uzun süredir bir iletişim kopukluğu yaşandığını söyleyen eş-Şami, Suriye'de icra ettikleri tutuklamaların savaşçıların saflarını bölmeye çalışan kişilere yönelik olduğunu söyledi:

"Mesele el-Kaide'ye çağıranların tutuklanmakla tehdit edilmesi değildir. Bilakis mesele, bizim el-Kaide olduğumuz dönemden beri bize karşı husumet besleyen, irtibatı kopardığımızda ise, hesaplarını uygulayabilmek için el-Kaide sancağını kaldıranlardır."

getimage

"EL KAİDE İLE BAĞLARIMIZI KOPARMADAN ÖNCE DEĞERLENDİRME YAPTIK"

Eş-Şami, 2016 yılının Mayıs ayında Zevahiri tarafından yapılan açıklamanın Suriye'de bulunan El Kaide temsilcileri ile tartışıldığını, onların görüşünün alınmasının ardından El Kaide ile bağların koparıldığını ifade etti.

HTŞ'nin El Kaide'ye cevap mektubunun tam metni için TIKLAYINIZ

"EL KAİDE İSMİ DEĞİŞMELİ"

Amerika'nın -medya gücü sayesinde- El Kaide ismini Müslümanlara kötü göstermekte başarılı olduğunu ifade eden eş-Şami, Zevahiri'nin de bu ismin değiştirilmesi konusunda telkinde bulunduğunu söyledi. İlim adamı olduğunu ifade ettiği Abdulaziz Tarifi'nin de El Kaide ile bağların koparılmasının Suriye'deki savaşın faydasına olacağına dair kendilerine bir mektup gönderdiğini ifade eden eş Şami, "Bizim bağı koparışımız, ne sözü bozma ne de ahde vefasızlık sayılamayacak tarihsel bir süreçte gerçekleşmiştir" dedi. “Doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz" ayetine değinen eş-Şami, Zevahiri'nin kendisine ulaşan eksik bilgilerle bir kanaat geliştirdiğini ifade etti.

İlgili habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız:

794777


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  / 07.12.2017 09:09:37
  abd gudumlu davarlar bunlar
  / 05.12.2017 15:39:48
  cihadı yansıtacak isimler var ama bu neo-selefi bedevi düşünce ile olmaz.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR