SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Hindistan’da işsizlik oranı artıyor

Hindistan’da işsizlik oranı artıyor

Hindistan’da genç işsizliği dikkat çekiyor. 2016-2018 yılları arasında 5 milyon Hindistanlı işini kaybetti.

Hindistan’da işsizlik oranı artıyor
18.4.2019 09:11:38

TIMETURK | ÇEVİRİ

Hindistan'ın Azim Premji Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre 20-24 yaş aralığındaki genç erkekler yüksek seviyedeki işsizlik oranlarından en çok etkilenen kesim.

Hindistan'da 2019 Çalışma Durumu” adlı raporu hazırlayan Ekonomist Amit Basole, “Yüksek eğitim almış kişilerin yanı sıra vasıfsız işçilerde de iş kaybetme ve yeniden iş bulamama oranları 2016'dan bu yana arttı” şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı Başbakan Narendra Modi ise Hindistan'ın artan genç nüfusu karşısında iş sahası üretmek için yeterince çalışmamakla eleştiriliyor.

ULUSAL VERGİ UYGULAMASI İŞSİZLİKTE ETKEN

Öte yandan resmi rakamlar Hindistan'da son beş yıldır yıllık büyüme oranını yüzde 7 olarak yansıttı. Hükümetin gayri safi yurt içi hasılayı yüzde 17'lerden yüzde 25'lere çıkarma ve piyasaya katılan 1.2 milyon gence iş yaratma çabaları beklenen kalkışı yapamadı.

Hindistan'da işsizlik genel anlamda 2011 sonrası istikrarlı şekilde arttı. Yine hükümetin yaptığı ve 2019 Ocak ayında yayınlanan resmi araştırmaya göre 2017-2018 yılları arasında işsizlik son 45 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ulusal vergi uygulaması nedeniyle artan çalışma masrafları ile paranın tedavülden kaldırılması iş kayıplarının temel nedenleri olarak gösteriliyor.

“HİNDİSTAN'IN YETERLİ MALİ GÜCÜ VAR”

Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 6.1'de dururken ülke nüfusunu yüzde 50den fazlasının 25 yaşın altında yüzde 65'den fazlasının ise 35 yaşın altında olduğu aktarıldı.

Öte yandan raporlar ülkedeki işsizliği önleyici programlar başlatmak için yeterince mali gücün olduğunu söylüyor. Mayıs ayının 19'unda bitecek ve bir ay süren genel seçimlerde ise Modi'nin yeniden başbakan seçilmeyi umduğu belirtiliyor.

Kaynak: Telesur English

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR