DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

BURSA

19:54

04:40
19:54
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:38

04:25
19:38
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:21

04:09
19:21
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
19:05
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:52

03:49
18:52
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:56:00

İftar vakti

ANKARA

19:38

04:25
SAHUR
19:38
İFTAR

ERZURUM

19:05

03:52
SAHUR
19:05
İFTAR

Harp Akademileri mezuniyet töreni

Harp Akademileri mezuniyet töreni

15.07.2015 20:54:23
Harp Akademileri'nden mezun olan subaylara diplomaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de katıldığı törenle verildi.

Harp Akademileri'nde 2 yıllık eğitimlerini tamamlayarak "kurmay subay" unvanını taşımaya hak kazanan 184 subay için düzenlenen mezuniyet töreni Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanlarının katıldığı törende konuşan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Türkiye'nin tarihin ilk çağlarından itibaren medeniyetlere beşiklik eden, çok önemli politik, ekonomik, sosyal, kültürel ve askeri olayların cereyan ettiği, bugün ise enerji nakil hatlarının geçiş güzergahı olması nedeniyle özel önem ve nitelik kazanan çok kritik bir coğrafyada bulunduğunu hatırlattı.

Son dönemde bölgede ve dünyadaki gelişmelerin Türkiye'yi de yakından ilgilendirdiğine dikkati çeken Orgeneral Recep, şöyle devam etti:

"Tarihte edindiğimiz tecrübeler bize bu coğrafyada ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini muhafaza ederek bayrağımızın gölgesinde hür ve bağımsız yaşamanın güçlü devlet olmakla sağlanabileceğini göstermektedir. Dünyanın bu bölgesinde güçlü devletin en etkili ve caydırıcılık yönünden en önemli unsuru, diğer milli güç unsurları ve milli kaynaklar ile desteklenen güçlü bir silahlı kuvvetlerdir. Bu gelişmelere ve günümüz harp anlayışına bakıldığında geleceğin harplerinin yüksek teknolojiye dayanan, müştereklik ve uluslararası boyutu öne çıkan muharebeler şeklinde cereyan edeceği öngörülmektedir. Her geçen gün daha da karmaşık hale gelmekte olan harekat ortamının önceden görerek, etkin değerlendirme ve planlama yapabilecek, bu ortamda birlikleri sevk ve idare edebilecek nitelikli karargah subayı ve komutanlara olan ihtiyaç bugün dünden daha fazla ihtiyaç haline gelmiştir."

- Öğrencilerin eğitimi

Recep, artık güvenlikle ilgili sorunların sadece askeri tedbirlerle çözümüne imkan kalmadığını, devletin diğer kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının, uluslararası kurum ve kuruluşları bir araya getirerek sorunlara çözüm bulmayı hedefleyen kapsamlı yaklaşım ihtiyacının ortaya çıktığını vurguladı.

Bu amaçla gerçekleştirdikleri Yıldız 2015 Müşterek Harp Oyunu'na değinen Recep, mezunlarının birçoğunun yurtiçi ve yurdışındaki üniversitelerde yüksek lisans eğitim aldığını vurguladı.

Orgeneral Recep, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi'nde 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren İngilizce dilinde eğitim verilmeye başlandığını aktardı.

Mezunların 2 yıllık zorlu akademik eğitim ve öğretim sürecinde özveri, gayret, samimi ve ciddi çalışmalar sonucunda başarılı olduklarını ifade eden Recep, mezunlara şöyle seslendi:

"Bugün diplomalarınızı alarak milletimizin nezdinde saygın bir yere sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kurmay subay unvanı almaya hak kazandınız. Kurmaylık sizlere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst rütbe ve mevkilerinde hizmet etme fırsatını da vermektedir. Ancak şunu unutmayınız ki Türk milleti kurmaylık müessesesinin tarihi saygınlığına uygun davranış göstermeniz konusunda son derece hassastır. Sizler, yakanızdaki renk ve apoletlerinizdeki yıldızla ifadesini bulan kurmaylık saygınlığını muhafaza etmek ve güçlendirmek için büyük sorumluluk üstlenmiş bulunmaktasınız. Bu unvan ve sorumluluk ancak tevazu ile bütünleşirse değer kazanır. İlmen, bedenen ve ruhen sürekli kendinizi geliştirmek çabası içinde olunuz."

Recep, komutanlığın ilmi esaslara dayalı serbest ve yaratıcılık gerektiren bir sanat olduğuna değinerek, "Unutmayınız ki Silahlı Kuvvetlerimizin, yüce milletimiz nezdinde güçlü kılan hususlar bilgili ve bilinçli olarak öğrenmiş Atatürkçü düşünce sistemine bağlı, yüksek disiplin anlayışı, silah arkadaşlığı ifadesinde kendisini bulan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, yüce milletimizin güven duygusu ve milli iradeye saygıdır. Yüce Türk milleti, ordusunu sevgiyle bağrına basan bir millettir. Bu sevgiye layık olunuz" diye konuştu.

Orgeneral Recep, "Sayın Cumhurbaşkanım, iki yıl boyunca dikkat ve itinayla yetiştirdiğimiz Silahlı Kuvvetlerimize taze bir güç ve dinamizm katacaklarına inandığımız, kazandıkları nitelikler ile övündüğümüz, başarılarıyla gurur duyduğumuz, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz güven ve kıvanç kaynağımız genç kurmay subaylarımızın Türk mühendisi ve işçisinin ürettiği tankıyla topuyla milli savaş gemisiyle ve milli uçağıyla helikopteriyle kendi uydusu ve kendi savunma sanayisinin ürettiği özgün harp silah ve araçlarıyla aziz vatanımızın bekası ve yüce milletimizin selameti için her zaman canlarını seve seve feda edeceklerine inancımız tamdır" ifadelerini kullanarak, ailelere, akademik personele teşekkür etti, mezun subaylara yaşantılarında başarılar diledi.

- Dönem birincisinin konuşması

Dönem birincisi Piyade Kurmay Yüzbaşı Musa Utku Yalnızoğlu, Türkiye'nin içinde bulunduğu güvenlik ortamının yeni güvenlik yaklaşımlarını zorunlu kıldığını söyledi.

Dünyada değişen paradigmaları iyi okuyabilen, bilgiyle yoğrulmuş düşüncelerini öz güven içerisinde ifade edebilen, proaktif düşünerek muharebe sahasını tahayyül edebilen sorgulama kültürüne sahip, problemin değil çözümün parçası olan genç subaylar olarak mezun olduklarını vurgulayan Yalnızoğlu, "Gururla ifade ediyoruz ki aldığımız bu özel eğitim ve kazandığımız nitelikler kıta ve karargahlara da taşınacak, ihtiyaç ve tecrübelerle birleştirecek, dosta güven, düşmana korku veren etkin, caydırıcı ve saygın bir Türk Silahlı Kuvvetleri'nin inşasında kullanılacaktır" dedi.

Kendilerine destek veren komutan, öğretim üyesi ve ailelerine teşekkür eden Yalnızoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben, şunları kaydetti:

"Harp Akademileri'nin 2015 yılı mezunu subayları olarak yüce Atatürk'ün önderliği ve onun manevi mirası olan akıl ve bilimin ışığında Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılma azmindeyiz. Ufku değil, ufkun ötesini görmek hedefimizdir. Damarlarımızdaki asil kandan gelen güç ve bu şanlı yuvada aldığımız feyiz ile yılmadan ve yorulmadan askerlik yaşam tarzına başlarken ettiğimiz yemine bağlı kalarak milletimize ve cumhuriyetimize doğruluk ve muhabbetle hizmet kanunlara ve nizamlara itaat icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve hayatımızı feda edeceğimize yüksek huzurunuzda söz veriyoruz."

Konuşmaların ardından mezun olan subaylara diplomaları verildi. Kara Harp Akademisi birincisi Yüzbaşı Mustafa Utku Yalnızoğlu, Hava Harp Akademisi birincisi Hava İstihbarat Yüzbaşı Ceyhan Kesenek ve Deniz Harp Akademisi birincisi Yüzbaşı Mustafa Fıstık diplomalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldı.

Kara Harp Akademisinden 20'si jandarma olmak üzere 91, Deniz Harp Akademisinden 5'i Sahil Güvenlik olmak üzere 45, Hava Harp Akademisi'nden 48 olmak üzere 184 subayın mezun olduğu bildirildi.

Törende ayrıca eğitimlerini tamamlayan müttefik ülkelerden 30 misafir subay da diploma aldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Arinc, Gül, celik, Ergin ve digerleri ALLAH in tarih önünde Müslüman Türk milletine sundugu Büyük bir liderin gölgesinde serefle görev yapmisken o serefi niye tasiyamadilar? Asil soru bu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş