SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Hafter’in Meclis Başkanı, Moskova bildirisini neden imzalamadıklarını açıkladı

Hafter’in Meclis Başkanı, Moskova bildirisini neden imzalamadıklarını açıkladı

Hafter’in Libya Parlamentosu Başkanı Akile Salih, geçen hafta Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuğunda Moskova’da düzenlenen ‘Libya Zirvesi’nde Rusya tarafından önerilen ‘ateşkes anlaşması’ bildirisini neden imzalamadıklarını açıkladı.

Hafter’in Meclis Başkanı, Moskova bildirisini neden imzalamadıklarını açıkladı
19.1.2020 11:54:28

Hafter'in Libya Parlamentosu Başkanı Akile Salih, geçen hafta Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Moskova'da düzenlenen ‘Libya Zirvesi'nde Rusya tarafından önerilen ‘ateşkes anlaşması' bildirisini neden imzalamadıklarını açıkladı.

Libya'nın Tarhuna kentinde halkın önde gelen temsilcileri ve Şeyhleri ile yaptığı toplantıda konuşan Salih şunları söyledi:
"Mareşal Hafter ile Rus yetkililer arasında ayrı bir toplantı yapıldı ve bize bazı düzenli noktaları ve diğer tehlikeli olanları içeren bir anlaşma sundular. Ruslara, Fayiz es-Serrac ve adamları ile anlaşmaya gelmediğimizi söyledim.
Anlaşmada teyid edilmesi gereken noktalar bulunduğunu söyledim. Fayiz es-Serrac ve Türkler, Rusların hazırladığı anlaşmayı imzaladı, ama biz imzalamayı reddettik. Ruslar, anlaşmayı 8 saat içinde imzalamaya ikna etmek için büyük bir çaba sarf ettiler.”

Toplantı sırasında Meraşel Hafter'in duruşunu ve pozisyonu öven Akile Salih, Türkiye'yi ise Libya'dan menfaat elde etmekle suçladı.

Libya Parlamentosu Başkanı Akile Salih, Moskova'daki toplantının sonucunu Fayiz es-Serrac ve Türkler için "yıkıcı bir başarısızlık" olarak nitelendirerek; “Bugün yapılması planlanan Berlin konferansı, taleplerimizi karşılamazsa topraklarımızı herhangi bir şekilde özgürleştireceğiz” dedi.

ZİRVEDE NE OLMUŞTU?

Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti.
Türk heyeti, Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile anlaşma metnini oluşturmuştu.
Rus heyeti ise Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve sabaha kadar süre istemişti. Hafter, ateşkes görüşmelerinin ardından oluşturulan anlaşmayı imzalamadan sabaha yakın Moskova'dan ayrılmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

hakan / 19.1.2020 15:35:32
Bu şebek de millilikten değil paryalık dan taraf oldu,Özgürleştireceklermiş siz emperyalizmin libyadaki çıkarlarını özgürleştireceksiniz,aynen mısır daki sisi tiranı gibi,libya topraklarının zenginliklerini kendi çıkarınız için yabancılara peşkeş çekeceksiniz aynen melon şapkalı bae tiranları ve ayda 500 milyon dolar haraç veren suudlar gibi,
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR