DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hafızlık icazet programı

Hafızlık icazet programı

30.05.2015 16:53:36
İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, dünyanın İslam'a muhtaç olduğunu belirterek, "Ancak dünyanın İslam ile buluşmasını önlemek için her türlü hesaplar da yapılıyor birileri tarafından" dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yurtdışından gelerek Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gören öğrencilerden 16'sı hafızlık eğitimini tamamladı.

Fatih Camisi'nde düzenlenen programda, hafızlık eğitimlerinin yanı sıra Kur'an-ı Kerim'i farklı kıraatlarla ve güzel okuma kursu anlamına gelen "aşere", "takrib" ve "tayyibe" derslerini tamamlayan öğrenciler icazet aldı.

Programa İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında konuşan Müftü Yaran, kentte, Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi gibi faaliyet gösteren dört lise bulunduğunu belirterek, bu liselerde 55 ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti.

İslam mesajını dünyanın her tarafına ulaştırılmak zorunda olduğunu kaydeden Yaran, "Dünya İslam'a muhtaç. Ancak dünyanın İslam ile buluşmasını önlemek için her türlü hesaplar da yapılıyor birileri tarafından. Stratejiler belirleniyor, uluslararası teşkilatlar çalışıyor. Bu çalışmaların amacı da dünyaya İslam'ı kötü göstermek. İslam'ı ve Müslümanı korkunç göstermek. Bu büyük bir projedir" diye konuştu.

Bu projelere karşı İslam'ın güzelliğini anlatmanın kendilerine görev olduğunu aktaran Yaran, uluslararası ilahiyat projesinin bu görevlerinden biri olduğunu belirtti.

Müftü Yaran, Türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde yurtdışından çok sayıda öğrencinin eğitim gördüğünü ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Yaklaşık iki hafta önce Balkan ülkelerini ziyarete çıktık. Karadağ'ın diyanet işleri başkanı diyebileceğimiz kardeşimiz İzmir İlahiyat Fakültesi'nden mezun. Meşhur Mostar şehri vardır, oradaki müftü kardeşimiz Samsun İlahiyat Fakültesi mezunu. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Arnavutluk'a gittiğimizde orada şiir okuyan bir kız öğrenci vardı, onun okuduğu medreseyi ziyaret ettik. O medresedeki kız öğrencilerin başındaki hanım kardeşimiz Bursa İlahiyat Fakültesi'nden mezun. Maalesef bilerek veya bilmeyerek İslam'ı korkunç gösterenlere bazı Müslümanlar da alet oluyor. Bizim görevimiz İslam'ın güzelliğini dünyaya anlatmaktır."

Konuşmaların ardından hafızlık eğitimini tamamlayan 16 öğrenci Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

serpil çalış

Vermek suçsa 'ne istediniz de vermedik mi?' sözü ne oluyor? Bu sözü hangi kantar tartabilir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş