DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

BURSA

19:53

04:41
19:53
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:37

04:27
19:37
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:20

04:11
19:20
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
19:04
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:51

03:51
18:51
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

ANKARA

19:37

04:27
SAHUR
19:37
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
SAHUR
19:04
İFTAR

Günde kaç adet kaju yemeli? Kavrulmuş kajunun faydaları

Kaju son yıllarda popüler olan bir kuruyemiş olsa da tadı Türk damak tadına uygun olduğu için sıklıkla tüketiliyor. Özellikle hafif olması ve birçok yararının bulunması, kaju tüketiminin artmasına sebep oluyor. Peki ama kajunun faydaları ve zararları nelerdir? Günde kaç adet ya da ne kadar kaju yenmeli? Gebelikte kaju önemli mi? Çiğ kaju yenir mi? 1 adet çiğ kaju kaç kalori? Kaju cinsel gücü artırır mı? Günde kaç adet kaju yemeli? Kavrulmuş kajunun faydaları

15.02.2021 09:52:43

Kaju fıstığı aslında kaju ağacının 'meyvesi' olan kaju elmasının tohumlarıdır. Bildiğimiz gibi, 'ceviz', elmanın altında asılı duran sert (ve oldukça zehirli ) bir kabuğun içinde büyür ve ekstraksiyon işlemini oldukça zor hale getirir. Bu nedenle kaju fıstığı diğer kuru yemişlerden daha yüksek fiyata gelir.

Kaju içerisinde bolca antioksidan bulunur. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen hasara neden olan molekülleri nötralize ederek vücudunuzu sağlıklı tutan faydalı bitki bileşikleridir. Bu da iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve vücudunuzun sağlıklı kalma ve hastalıklardan uzak kalma yeteneğini artırır.

Çalışmalar, ceviz, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerdeki antioksidanları oksidatif hücre hasarının daha düşük seviyelerine bağlar.

Kaju yağı, kalbinizi sağlıklı tutan amino asitler ve sağlıklı yağların yanı sıra metabolizmanızı hızlandıran ve bağışıklığınızı geliştiren magnezyum içerir. Aynı zamanda protein bakımından zengindir, ancak diğer yağlarda olduğu gibi kalorisi de yüksektir. Bu nedenle aşırı tükmemeye dikkat etmek gerekir. Kajunun vücut sağlığına olan sayısız faydalarını görebilmek için günlük tüketimde 4 tane kaju yemeniz yeterlidir. 

NOT: Kaju fıstığı ayrıca yüksek karbonhidrat içeriği içerir, bu nedenle düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız ne kadar tükettiğinizi izlemelisiniz.

Kajunun faydaları nelerdir?

İçerdiği besinler sayesinde kan basıncı, şeker, kolesterol kontrolü, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi ve metabolizmanın düzenlenmesi gibi konularda yardımcıdır.

- Magnezyum Kaynağı

Kaju, vücudu zinde ve sağlıklı tutmada çok önemli bir rol oynayan önemli bir mineral olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum tüketimi, kasları formda tutmak ve metabolik fonksiyonların ve bağışıklık sisteminin optimal olmasını sağlamak için önemlidir. Aynı zamanda kan basıncı seviyelerini düzenler ve bir diğer önemli mineral olan kalsiyumun emilimine yardımcı olur.

- Yararlı ve Dengeli Doğal Yağlar İçerir

Bilindiği üzere fındık ve ceviz oldukça yağlı kuruyemişler. Aynı şey kaju için de geçerlidir. Bununla birlikte, fıstık ezmesi ve diğer fındık türevi tereyağına kıyasla kaju ezmesi yiyerek çok daha az miktarda yağ alırsınız. Bir çorba kaşığı kaju ezmesinde 94 kalori alırsınız, ki bu diğer çeşitlerden daha azdır. Kaju yağı ayrıca fıstık ezmesinden daha az şeker içerir.

- Protein Kaynağı

Kaju nun protein oranı, diğer kuruyemişlere göre daha düşüktür. Bununla birlikte, yine de iyi bir bitkisel protein kaynağı olarak hizmet edebilir. Daha az miktarda hayvan eti yerseniz (iyi bir protein kaynağı olduğu bilinmektedir), yemeklerle birlikte kaju tüketerek açığı telafi edebilirsiniz. Bu sayede kajunun içeriğindeki vitamin ve minerallerden de yararlanmış olursunuz.

- Demir ve Selenyum Kaynağı

Kaju makul miktarda demir içerir. Demir eksikliği, vücutta anemi ve yorgunluğa esbebiyet verir. Optimum demir tüketimi için ham kaju tüketilmelidir. Ayrıca Selenyum içeren kaju, serbest radikallerle savaştığı ve DNA zarına ve hücrelere zarar vermesini engelleyerek sağlık için hayati önem taşır.

- Kalp Dostu

Herkes kalbinin sağlıklı olmasını ister. Güçlü kalp sağlığı için, diyetinize kaju eklemelisiniz. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları, vücuttaki zararlı kolesterol seviyelerinin gelişmesine karşı savaşmaya yardımcı olur. Bu da çeşitli kalp rahatsızlıklarının riskini azaltır.

- Diyabeti Önler

Şeker hastaları hayatı çeşitli kısıtlamalarla yaşamaya zorlanırlar. Diyabeti keşfettikten sonra hastalıkla savaşmaktansa, hastalığın ortaya çıkmasını önlemek daha iyidir! Diyabeti uzak tutmak için öğünlerinize kaju eklemelisiniz. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur ve böylece diyabeti önler.

- Safra Kesesinde Taş Oluşumunu Azaltır

Safra kesesi taşları oldukça ağrılı ve can sıkıcı olabilir. Araştırmalar, kadınların kaju yağı yiyerek safra kesesi taşı gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş